Polichromie z cerkwi w Gorajcu wpisane do rejestru zabytków
GORAJEC, POWIAT LUBACZOWSKI. 15 stycznia br. na wniosek parafii rzymskokatolickiej św. Wojciecha w Cieszanowie Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków ruchomych województwa podkarpackiego naścienne polichromie cerkwi w Gorajcu.
Pierwsza wzmianka o cerkwi w Gorajcu pochodzi z ok. 1586 r. Do 1947 była użytkowana przez wiernych wyznania greckokatolickiego, a następnie przeszła w użytkowanie parafii rzymskokatolickiej w Cieszanowie.
Cerkiew była wielokrotnie remontowana i przebudowywana, m.in. na przełomie XVII i XVIII w., w 1816 i 1835 r. oraz w 2 połowie wieku XIX. Najstarsza dekoracja malarska świątyni zachowana jest na części ściany ikonostasowej i pochodzi zapewne z drugiej ćwierci wieku XVII.
Najbogatszy program ikonograficzny stanowi dekoracja malarska w obrębie nawy z przedstawieniem całopostaciowych aniołów z atrybutami, unoszących się powyżej arkadowych ścian, zakończonych ażurową balustradą.
Jak informują służby konserwatorskie, zdobiąca wnętrze świątyni dekoracja malarska jest dowodem na zmieniające się na przestrzeni wieków upodobania i trendy estetyczne oraz przenikanie „zachodniego” sposobu aranżacji wnętrz do „wschodniej” kultury religijnej. Równocześnie stanowi świadectwo potrzeb duchowych lokalnej społeczności. Biorąc pod uwagę istniejące, niekompletne wyposażenie wnętrza, objęcie prawną ochroną konserwatorską zachowanych dekoracji malarskich znajduje ze stanowiska konserwatorskiego pełne uzasadnienie.