Miasta Podkarpacia w 2018 r. - demografia i biznes
RZESZÓW. Urząd Statystyczny w Rzeszowie przedstawił „Informację o sytuacji społeczno-gospodarczej regionalnych biegunów wzrostu województwa podkarpackiego oraz Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego”.
Fot. UM Sanok
Publikacja jest próbą integracji danych pochodzących z różnych źródeł, zarówno administracyjnych, jak i statystyki publicznej. Wydawana jest co kwartał.
Tu prezentujemy tylko zawarta w opracowaniu krótka syntezę. Cała publikacja dostępna jest na stronie Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.
W 2018 r. w dziesięciu miastach-biegunach wzrostu województwa podkarpackiego, odnotowano spadek liczby nowo zarejestrowanych przedsiębiorstw w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost liczby nowo zarejestrowanych przedsiębiorstw wystąpił w czterech miastach. Największy spadek był w Krośnie, Mielcu i Jarosławiu, największy wzrost natomiast odnotowano w Lubaczowie.
W Rzeszowskim Obszarze Funkcjonalnym w 2018 r. odnotowano spadek liczby nowo zarejestrowanych przedsiębiorstw w porównaniu z rokiem 2017. Liczba przedsiębiorstw wyrejestrowanych w 2018 r. w porównaniu z 2017 r. wzrosła w połowie miast, w tym najwięcej w Przemyślu, Ropczycach i Tarnobrzegu. Natomiast w połowie miast liczba ta spadła - największy spadek wystąpił w Lubaczowie i Sanoku. W 2018 r. w Rzeszowskim Obszarze Funkcjonalnym liczba wyrejestrowanych przedsiębiorstw w porównaniu z rokiem 2017 wzrosła.
Przyrost naturalny na 1000 ludności w I półroczu 2018 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. zmniejszył się w jedenastu miastach, będących biegunami wzrostu województwa podkarpackiego. Wzrósł natomiast w trzech miastach. Dodatni przyrost naturalny wystąpił w Ropczycach, Rzeszowie, Przeworsku, Łańcucie i Dębicy. W pozostałych miastach był on ujemny, przy czym najniższe wartości osiągnął w Przemyślu i Lesku.
W Rzeszowskim Obszarze Funkcjonalnym przyrost naturalny na 1000 ludności w I półroczu 2018 r. pozostał bez zmian w porównaniu z I półroczem 2017 r.