Zabytkowa hala targowa w Jarosławiu po remoncie
JAROSŁAW. Zakończył się remont hali targowej przy ul. Grodzkiej 1 w Jarosławiu. Do blisko stuletniego, odnowionego zabytku wrócili kupcy i klienci.
Hala targowa zabytkiem oficjalnie została w 1986 r. Jej budowę rozpoczęto w 1912 r., aby przerwać po dwóch latach z powodu wybuchu Wojny Światowej. Dopiero w 1925 r. przeniesiono do niej targowisko, które dotychczas funkcjonowało na placu po zburzonej kolegiacie czyli z placu św. Michała. Wzniesiona przez władze miasta w stylu polskiego renesansu oficjalnie w dokumentach zwana była Miejską Wiatą Handlową i była jednym z pierwszych bazarów kupieckich na ziemiach polskich.
Po latach użytkowania obiekt wymagał remontu. Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Jarosławiu w roku ubiegłym przeprowadziła remont dachu. W tym roku zaplanowano - zgodnie z wytycznymi Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu - odnowić wnętrze malując ściany i kopułę. Przy nawach bocznych tak zrobiono, ale w trakcie prac wewnątrz kopuły (na filarach i żebrach) odkryto zdobienia - geometryczne ornamenty malowane metodą patronową. Stąd decyzją WPKZ, aby kopułę wraz z odkrytymi ornamentami zaimpregnować jedynie impregnatem do betonu. Pracownia konserwatorska ma opracować plan przywrócenia pierwotnego wyglądu zdobieniom w kopule wykorzystując przy tym zachowane zdjęcia z lat 30. ubiegłego wieku.