Lecznictwo szpitalne na Podkarpaciu - mapa potrzeb
PODKARPACIE. Dokument można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.
Fot. Pixabay/CC0
Uwaga! Dokument jest bardzo obszerny i zapewne nie każdy będzie w stanie przez niego przebrnąć. Pełno w nim również nie tylko danych statystycznych, ale i specyficznych dla statystyki pojęć, Jednak jeżeli ktoś interesuje się stanem służby zdrowie na Podkarpaciu - w tym przypadku zabezpieczenia mieszkańców naszego województwa w lecznictwo szpitalne - to należy do niego zajrzeć.
Cóż takiego znajduje się w tym dokumencie, którego dokładna nazwa brzmi: ”Mapa potrzeb w zakresie lecznictwa szpitalnego dla woj. podkarpackiego”?
Właściwie jest tam wszystko co istotne. Począwszy od liczby i rodzaju oddziałów szpitalnych, jaką dysponujemy na Podkarpaciu, przez liczbę szpitalnych łóżek, wykorzystanie stołów operacyjnych, zakażenia wewnątrzszpitalne, aż po śmiertelność pooperacyjną. To zresztą jedynie wycinek danych jakie zawiera ta mapa.
Dokument zawiera również prognozę, jak przypuszczalnie lecznictwo szpitalne będzie się rozwijać w naszym województwie w najbliższych latach i jakie będą jego największe potrzeby.
Przyjrzyjmy się więc tylko niektórym danym. Zacznijmy może od pielęgniarek.
O ile w naszym województwie liczba pielęgniarek i położnych jest relatywnie wysoka w porównaniu do innych województw - 3. miejsce w kraju w przeliczeniu na 100 tys. ludności oraz w przypadku położnych 1. miejsce w kraju w przeliczeniu na 100 tys. kobiet w wieku rozrodczym - to prawie połowa z nich to osoby powyżej 50. roku życia. Należy więc szybko „odmłodzić” tę grupę zawodową.
Jeśli zaś chodzi o lekarzy. Akurat tu w województwie dysponujemy stosunkowo młoda kadrą. Brakuje jednak specjalistów. Priorytetowymi dziedzinami powinny być anestezjologia i intensywna terapia, hematologia, medycyna ratunkowa, geriatria, ginekologia onkologiczna, hematologia, neurologia dziecięca, onkologia kliniczna, onkologia i hematologia dziecięca, psychiatria dzieci i młodzieży oraz stomatologia dziecięca.
A co jeśli chodzi o oddziały szpitalne? Twórcy dokumentu wskazują na to - opierając się na trendach demograficznych i optymalizacji obłożeń - że w latach 2016 do 2029, właściwie na wszystkich oddziałach nastąpi wzrost hospitalizacji (np. na oddziałach kariologicznych ponad 24 proc, a na oddziałach chorób płuc o 25,5 proc). Tymczasem zabezpieczenie w szpitalne łóżka jest w podkarpackich szpitalach bardzo różne. Niektóre z nich, na poszczególnych oddziałach mają więcej łóżek niż te potrzebują. Z kolei na innych ich brakuje. Dokument zaleca więc ich optymalizację.
Z analizy wykorzystania stołów operacyjnych wynika zaś, że w województwie podkarpackim średnio na jeden stół wykonywanych jest ponad 613 operacji, czyli o 41 (6,27 proc.) mniej niż średnio w Polsce. Tu twórcy dokumentu zwracają jednak uwagę, że wykorzystanie stołów jest zróżnicowane jeśli chodzi o szpitale rozsiane po całym województwie. Z danych wynika np. że zdarzały się szpitale, gdzie owszem był stół operacyjny, ale nie wykonano na nim żadnej operacji - a przynajmniej nie wykazano tego w raportach. Z drugiej strony bywały i takie szpitale, w których wykonywano ich ponad 1,2 tys. na stół..
Podobnych przykładów „mapa potrzeb lecznictwa szpitalnego” w naszym województwie zawiera całą masę.
Dla „pasjonatów” wszystkiego co związane z zabezpieczeniem zdrowia mieszkańców naszego regionu informujemy, że na stronie BIP PUW, znaleźć można także najbardziej aktualny „Wojewódzki plan działania systemu państwowego ratownictwa medycznego”.
Powtarzamy jednak, są to dokumenty raczej dla „pasjonatów”. Na co dzień jak jest, każdy widzi.
Miłej lektury.
Andrzej Baran
Mapa potrzeb zdrowotnych w zakresie lecznictwa szpitalnego dla województwa podkarpackiego (53,1 MB)