Sekretariat Strategii Karpackiej powstanie w Rzeszowie
RZESZÓW. Strategia Karpacką ma zostać przyjęta w grudniu 2015 roku.

Od lewej Wołodymir Horbowy - Euroregion Karpacki Ukraina, Zbigniew Niewiadomski - Tymczasowy Sekretariat Konwencji Karpackiej w Wiedniu, europoseł Tomasz Poręba, Dawid Lasek - Euroregion Karpacki Polska, Josef Polacko - Euroregion Karpacki Słowacja Północ. Fot. Adam Cyło
Dziś (środa, 2 kwietnia 2014) w Rzeszowie odbyła się konferencja poświęcona strategii karpackiej. Zorganizował ją poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasza Poręba (Prawo i Sprawiedliwość). Uczestnikami byli przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych z państw karpackich (Polski, Słowacji, Rumunii, Ukrainy).
Europoseł PiS przypomniał, że w październiku ubiegłego roku z jego inicjatywy podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu odbyła się pierwsza w historii tej instytucji debata na temat regionu Karpat a także spotkanie z unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem. W grudniu Tomasz Poręba zorganizował w Brukseli międzynarodową konferencję, podczas której dyskutowano o strategii karpackiej.
- Nie zapraszałem polityków – podkreślał Tomasz Poręba. - Strategia jest ważna, bo to jedyny region o takich parametrach gospodarczych i społecznych, pozbawiony osobnego instrumentarium rozwoju – nie ma żadnych argumentów przeciwko tej strategii. Idealnie wpisuje się w strategię UE, czyli w strategię zrównoważonego rozwoju. Jeśli ona powstanie, to przełozy się na rozwój całego regionu.
Krytycznie wobec dotychczasowych działań odniósł się Josef Polacko, prezes Euroregionu Karpackiego Słowacja Północ.
- Nie udało się nam wprowadzić sprawy na poziom Brukseli, na poziom ministerialny, ani do końca na poziom regionalny. Dotyczy to obydwu stron granicy – mówił Josef Polacko. - Ale ludzie, którzy chca współpracy są i u was i u nas. Może Unia europejska wymyśli coś dla Ukrainy, bo jest rewolucyjna sytuacja w kontaktach z Ukrainą. I musimy znaleźć nową energię, bo żyjemy w Karpatach, a Karpaty sobie na to zasłużyły
Dr Krzysztof Kaszuba z Małopolskiego Instytutu Gospodarczego zwrócił uwagę na konieczność prowadzenia badań naukowych nad Karpatami. Jego zdaniem trzeba już powoływać zajmujace się tymi kwestiami katedry na wyższych uczelniach w regionie.
Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego poinformował, że powołał już pełnomocnika ds. strategii karpackiej. Jest nim Katarzyna Sołek. Natomiast powstające biuro będzie finansował samorząd, ale w sferze działalności merytorycznej finansowane będzie przez środki unijne.
- To pokazuje wagę, jaką zarząd województwa do tego przywiązuje – mówił marszaek. - Czas na to, by sfera rządowa włączyła się w tę sprawę. Sprawa może rozwinąć się także w środku obowiązującej perspektywy finansowej, nie trzeba czekać na nową.
Zapowiedział też, że z okazji 15-lecia reformy samorządowej w Polsce, chce zrobić konferencję samorządów karpackich.
- Biuro UNGC (United Nations Global Contact), czyli ONZ-owskie biuro ds. strategii karpackiej, o które zabiegamy, będzie się zajmowało tworzeniem strategii. Niezależnie od tego, kiedy decyzje korzystne dla tego dokumentu i dla realizowania tej inicjatywy zapadną w Brukseli - gotowość po naszej stronie musi być. Nie tylko konferencyjna, seminaryjna, ale także praktyczna i projektowa - mówił Władysław Ortyl. - Był etap i nadal jest, kiedy strategią karpacką zajmowali się eurodeputowani, parlamentarzyści i dyplomaci. Teraz my jako samorządy się w to aktywnie włączamy. Między innymi zabiegając o powołanie w Rzeszowie Biura UNGC, czyli biura ds. strategii karpackiej - dodał marszałek województwa podkarpackiego.
Zbigniew Niewiadomski z Tymczasowego Sekretariatu Konwencji Karpackiej w Wiedniu przypomniał, że władze Rzeszowa i województwa podkarpackiego zabiegają o to, by siedziba Stałego Sekretariatu Konwencji Karpackiej znalazła się w Rzeszowie. Jest na to zgoda rządu.
- Miejmy nadzieję, że kiedyś serce Karpat zacznie bić w Rzeszowie – mówił Zbigniew Niewiadomski. - W XIX wieku Alpy i Karpaty nie różniły się. Ale wykreowano alpinizm, modę na Alpy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ta drogą poszły Karpaty. By jednak działać, trzeba mieć wspólny plan.
Tomasz Poręba zapewnił, że w Parlamencie Europejskim nie ma przeciwników dla strategii karpackiej.
- Ale inicjatywa jest po stronie rządu, to wprost mówi Johannes Hahn, komisarz ds. rozwoju regionalnego – mówi poseł do parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba. - Chcemy do tego przekonać rząd. Zaczynać trzeba od dołu, tak, jak zaczynano w Alpach.
Jerzy Kwieciński z Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości, współpracujący z Urzędem Marszałkowskim, przedstawił mapę drogową prowadząca do przyjęcia Strategii dla Karpat. Zapowiedział, że jeszcze w kwietniu 2014 roku powstanie sekretariat ds. programu dla Karpat. Od maja do listopada będą organizowane spotkania konsultacyjne w każdym z karpackich krajów członkowskich, na podstawie których to konsultacji zostanie wypracowana strategia. W grudniu 2014 roku rozpocznie się już konsultowanie samej strategii, które potrwa do listopada 2015 roku. Przyjęcie ostatecznej wersji strategii nastąpi w grudniu 2015 w pałacu w Krasiczynie.
ac