Umowa na budowę Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej podpisana
RZESZÓW. Rozpoczyna się największa inwestycja w służbie zdrowia na Podkarpaciu.
Budowa Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej kosztowac będzie blisko 643 mln zł. Do tego dojdść ma 120 mln zł na zakup wyposażenia. Środki te będa pochodzić z budżetu samorządu województwa (niemal 460 mln zł), funduszy unijnych (ponad 211 mln zł) oraz budżetu państwa (91 mln zł). Wkład własny samego szpitala to 236 tys. zł.
- To naprawdę historyczna chwila, w której marzenia sprzed lat zmieniają się w konkretne działania. Cały proces, od pierwszej koncepcji przez trudne procedury projektowe, doprowadził nas do momentu podpisania umowy. Już w 2018 roku widzieliśmy potrzebę stworzenia takiego miejsca, widząc skalę odpływu składek zdrowotnych z naszego województwa. Inspiracją do działania był także rozwijający się wydział lekarski oraz starania wielu ekspertów medycznych. Musieliśmy przejść przez złożone negocjacje z Komisją Europejską w Brukseli, by uzyskać zgodę na finansowanie nowej infrastruktury. Dzięki wsparciu wielu osób udało się obronić ten projekt i dostosować go do europejskich ram finansowych – mówił marszałek Władysław Ortyl.
Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej będzie w pełni przyjazne dzieciom. W otoczeniu powstaną tereny zielone z konstrukcjami zwierząt pokrytymi bluszczem, a sam budynek wykorzysta rozwiązania proekologiczne, w tym instalacje fotowoltaiczne. Ma być to pięć kondygnacji (w tym jedna podziemna) o łącznej powierzchni ponad 34 tys. mkw. Łącznie będzie 195 łóżek, w tym: 117 łóżek klinicznych, 63 łóżka dziennego pobytu oraz 15 łóżek OIOM. Szpital będzie dzielił sie na trzy oddziały czyli ambulatoryjny (24 specjalistyczne poradnie), kliniczny (oddziały łóżkowe) oraz tzw. gorąca platforma (szpitalny oddział ratunkowy , nowoczesny blok operacyjny, oddział intensywnej terapii). Baza sprzętowa to zintegrowana sala operacyjna, rezonans magnetyczny, dwa tomografy komputerowe oraz dwa angiografy.
Szpital będzie mógł przyjąć 92 250 osób rocznie z przewidywaną obsługą 89 100 użytkowników w skali roku.
Słowa wdzięczności za determinację, współpracę oraz trud włożony w montaż finansowy i przygotowanie dokumentacji skierowała dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie, Barbara Rogowska:
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu, który jeszcze kilka lat temu wydawał się niemożliwy. Szczególne podziękowania kieruję do Pana Marszałka Władysława Ortyla za wsparcie i zaangażowanie na każdym etapie przygotowań. Dziękuję również moim współpracownikom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie dokumentacji, pozyskanie finansowania i realizację procesu inwestycyjnego. Dzięki naszej wspólnej pracy powstanie obiekt, który przez kolejne dekady będzie służył najmłodszym mieszkańcom regionu.
Projekt Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej to najważniejsze przedsięwzięcie realizowane ze środków Funduszy Europejskich dla Podkarpacia. Wkład własny samorządu przekracza 65 proc. wartości projektu, pokazując skalę zaangażowania województwa w rozwój nowoczesnej opieki zdrowotnej dla dzieci. Pierwsze prace nad Podkarpackim Centrum Medycyny Dziecięcej rozpoczną się jeszcze w czerwcu. Główne roboty budowlane na terenie obecnego lądowiska będą mogły ruszyć po zakończeniu budowy nowego lądowiska wraz z parkingiem wielopoziomowym. Zgodnie z harmonogramem Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej ma zostać oddane do użytku w październiku 2029 roku.










