Wniosek o uchylenie immunitetu europosłowi Danielowi Obajtkowi
Prokurator generalny Adam Bodnar podpisał wczoraj wniosek do Przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli o wyrażenie przez Parlament Europejski zgody na pociągnięcie europosła Daniela Obajtka do odpowiedzialności karnej.

Pociągnięcie posła do Parlamentu Europejskiego do odpowiedzialności karnej możliwe jest po uprzednim uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego - art. 5 ust. 1, art. 6 ust. 1, art. 9 ust. 1 Regulaminu Parlamentu Europejskiego (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, seria L z 2019 r., numer 302 z dnia 22 listopada 2019 r.) oraz art. 9 Protokołu numer 7 w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie nadzoruje śledztwo o sygn. akt 3041-1.Ds122.2024 w sprawie składania fałszywych zeznań w postępowaniu przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie zainicjowanego prywatnym aktem oskarżenia, tj. o czyn z art. 233 § 1 kk. Do postępowania tego dołączono materiały wyłączone z postępowania Prokuratury Okręgowej w Warszawie o sygn. akt 3041-1.Ds. 189.2023 w sprawie usunięcia kolportowania czasopisma „NIE” z punktów sprzedaży PKN Orlen S.A. oraz Poczty Polskiej, tj. o czyn z art. 49 w zw. z art. 3 Prawa prasowego, w zakresie podjęcia decyzji przez Prezesa Zarządu Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN Spółka Akcyjna o wycofaniu ze sprzedaży numeru 10/2023 ww. czasopism we wszystkich punktach dystrybucji mieszczących się na stacjach benzynowych.
W toku postępowania zgromadzono materiał dowodowy, a w tym: zeznania świadków, zapis rozmowy z czerwca 2018 r., opinię biegłego z zakresu fonoskopii, kopię protokołu przesłuchania Daniela Obajtka w charakterze świadka przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie w dniu 11 maja 2023 r., korespondencję email wewnętrznego portalu EkoSystem PKN Orlen S.A.
Dowody te stanowią podstawę do przyjęcia dostatecznie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez Daniela Obajtka dwóch przestępstw, tj.:
- złożenia fałszywych zeznań w dniu 11 maja 2023 r. przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie w sprawie o sygn. akt V K 478/20, mających służyć za dowód w postępowaniu karnym z oskarżenia prywatnego, będąc pouczonym o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, tj. o czyn z art. 233 § 1 kk,
- wydania polecenia jako Prezes Zarządu PKN Orlen S.A. pilnego zdjęcia numeru 10/2023 Tygodnika „Nie” z ekspozycji we wszystkich punktach handlowych należących do PKN Orlen S.A. i uniemożliwienie jego sprzedaży, czym ograniczył nabywanie przyjętego do rozpowszechniania czasopisma, tj. o czyn z art. 49 w zw. z art. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. – Prawo prasowe.
Daniel Obajtek jest posłem do Parlamentu Europejskiego X kadencji i korzysta z immunitetu parlamentarzysty europejskiego. Zgodnie z treścią artykułu 9 Protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej członkowie zgromadzenia Parlamentu Europejskiego korzystają:
- na terytorium swojego państwa - z immunitetów przyznawanych członkom parlamentu ich państwa;
- na terytorium innego Państwa Członkowskiego - z immunitetu chroniącego przed zatrzymaniem oraz immunitetu jurysdykcyjnego.
Przysługująca Danielowi Obajtkowi ochrona immunitetowa, tożsama z immunitetem członków polskiego parlamentu (art. 105 ust. 2 i art. 108 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku oraz art. 7 ust. 1, 2 i 7, art. 7b ust. 1 i art. 7c ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora), powoduje, że nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej za przestępstwa objęte treścią wniosku bez zgody Parlamentu Europejskiego.
Bez uchylenia immunitetu nie jest możliwe przedstawienie europosłowi zarzutu popełnienia wskazanych przestępstw i wykonanie innych czynności procesowych z jego udziałem.
Zachowania Daniela Obajtka opisane we wniosku nie wchodziły w zakres sprawowania mandatu członka Parlamentu Europejskiego, w szczególności nie stanowiły opinii lub stanowisk zajmowanych w głosowaniu w czasie wykonywania obowiązków europosła.
Pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osób korzystających z immunitetu parlamentarnego stanowi realizację konstytucyjnej zasady równości wszystkich obywateli wobec prawa (art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej).