Akt oskarżenia w sprawie oszustw metodą „na policjanta”
Prokuratura Rejonowa w Ropczycach zakończyła śledztwo i skierowała do Sądu Rejonowego w Ropczycach akt oskarżenia przeciwko sześciu mieszkańcom województwa warmińsko-mazurskiego: Jakubowi T., Michałowi B., Michałowi P., Sebastianowi S., Andrzejowi G. oraz Dawidowi P. Mężczyźni są podejrzani o popełnienie licznych przestępstw, w tym oszustw metodą „na policjanta”, a także przestępstw narkotykowych.

Z ustaleń śledztwa wynika, że oskarżeni kontaktowali się z osobami starszymi – mieszkańcami powiatów ropczycko-sędziszowskiego, dębickiego oraz Krakowa – podając się za funkcjonariuszy Policji lub Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Wprowadzając pokrzywdzonych w błąd, informowali o rzekomym śledztwie dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej działającej w bankach, wzywając do wypłaty i przekazania oszczędności „funkcjonariuszom” celem ich zabezpieczenia.
Działając według ustalonego podziału ról – od organizacji procederu po osobisty odbiór gotówki – oskarżeni doprowadzili pokrzywdzonych do strat przekraczających 240 tys. zł. Dodatkowo próbowali wyłudzić kolejne 100 tys. zł. Część utraconego mienia została odzyskana dzięki działaniom śledczych.
Przełomem w sprawie było zatrzymanie Jakuba T. w dniu 23 marca 2022 r. przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach, w ramach prowokacji operacyjnej. W wyniku dalszych intensywnych czynności ustalono pozostałych członków grupy.
W toku postępowania ujawniono również, że w miejscu pobytu jednego z oskarżonych – Dawida P. – znajdowały się znaczne ilości narkotyków: 177,17 gram amfetaminy oraz 48,17 gram marihuany.
Stanowiska oskarżonych wobec zarzutów były zróżnicowane – część z nich przyznała się do popełnienia przestępstw i złożyła wyjaśnienia, niektórzy przyznali się częściowo, a część zaprzeczyła udziałowi w procederze. Pięciu z sześciu oskarżonych było już wcześniej wielokrotnie karanych.
Wobec Jakuba T., Michała B., Michała P., Sebastiana S. i Dawida P. zastosowano w toku postępowania tymczasowe aresztowanie, które następnie – decyzją sądu – zostało zamienione na środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.
- Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do sądu w dniu 25 czerwca 2025 roku - informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie Krzysztof Ciechanowski. - Oskarżonym grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności, zaś Dawidowi P., w związku z posiadaniem znacznej ilości narkotyków – kara do 10 lat pozbawienia wolności.