Tyczyn nie zapomina o budynku starego „Sokoła”
TYCZYN. Po porażkach ubiegłorocznych przetargów na remont całego obiektu, miasto postanowiło zrealizować inwestycję etapami.
Ten pierwszy polegać ma na wymianie w budynku stolarki okiennej i drzwi wewnętrznych. Plus wszystkie prace towarzyszące. Zadanie zrealizuje firma „Domlux”. Umowa jest już podpisana. Zamówienie powinno zostać zrealizowane w ciągu trzech miesięcy.
-Czas i pieniądze pokażą, co jeszcze zrobimy w tym roku - informuje Janusz Błotnicki, burmistrz Tyczyna.
Jak już wspomnieliśmy, w ubiegłym roku miasto dwukrotnie próbowało znaleźć wykonawcę rewitalizacji całego obiektu. Oferentów nie brakowalo, ale zaproponowane przez nich ceny przekraczały założony limit kosztów ponad dwukrotnie. Po fiasku postępowań postanowiono więc przesunąć pieniądze na pilniejsze zadanie - remont i przebudowę budynku Sądu Grodzkiego.
Jak jednak widać, władze Tyczyna nie zapomniały o budynku byłego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Dokumentację projektową opracowała Autorska Pracownia Projektowa Iwony Matlingiewicz z Rzeszowa. Gmina posiada też wszystkie zgody i decyzje konserwatora zabytków.
Obiekt mieści się przy ul. Strażackiej, w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej na terenie układu urbanistycznego Tyczyna. Budynek (w rejestrze zabytków od 1983 r.) pełni dziś funkcję usługowo-handlową (apteka, zegarmistrz, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym), ale pierwotnie znajdowała się tam lokalna siedziba Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (z m.in. salą gimnastyczną i widowiskową). Obiekt zbudowano w latach 1886-1887.
Zaplanowany pierwotnie remont polegać miał na „wykonaniu izolacji poziomej (…) na elewacji frontowej oraz w sieni, remoncie elewacji frontowej obiektu poprzez usunięcie z jej powierzchni wtórnego tynku nakrapianego oraz założeniu tynków renowacyjnych oraz malowaniu elewacji – podobne nowe tynki zostaną wykonane w elewacji od strony podwórza. Istniejące pokrycie dachowe zostanie odczyszczone i pomalowane, zostaną naprawione nieszczelne obróbki blacharskie oraz wymienione rynny i rury spustowe.
Renowacji zostaną poddane detale architektonicze elewacji oraz drewniane wrota prowadzące do sieni. Istniejące okna zostaną zrekonstruowane (…). Wnętrze w części zachodniej zostanie poddane remontowi i dostosowaniu do planowanej funkcji pomieszczeń dla stowarzyszenia osób niepełnosprawnych. Zostaną także wymienione wewnętrzne instalacje, w tym elektryczna. (…) Remontowi zostanie także poddana sień - poprzez zbicie istniejących tynków, założenie tynków renowacyjnych oraz wymianę posadzki na bruk klinkierowy” (decyzja konserwatora - WUOZ w Przemyślu).
Docelowo, obecne pomieszczenie stowarzyszenia osób niepełnosprawnych zostanie połączone z pomieszczeniem zegarmistrza i otrzymać ma nowy układ funkcjonalny.