Atrakcje na wakacje 2025 w Rzeszowie
RZESZÓW. 300 wydarzeń – m.in. koncertów, spektakli, pokazów przygotowało miasto Rzeszów i jego jednostki na lipiec i sierpień.

Fot. Grzegorz Bukała
Szczegóły dotyczące „Atrakcji na wakacje” zostały przekazane we wtorek podczas konferencji, która odbyła się w wyjątkowym miejscu – na plaży miejskiej nad Wisłokiem. Plaża powstała decyzją mieszkańców, którzy wybraki jej utworzenie podczas ubiegłorocznej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Zajmuje sporty teren – ponad 1,7 ha. – I już cieszy się dużym zainteresowaniem rzeszowian. Mogę już zdradzić, że będziemy ją poszerzać. Jestem po rozmowach z dyrekcją Wód Polskich, które odbyły się w ratuszu. Ustaliliśmy, że tereny, które są teraz wykorzystywane przy odmulaniu rzeki, po zakończeniu tego procesu, będziemy zagospodarowywać pod kątem wypoczynku. Działań służących zagospodarowaniu brzegów Wisłoka dla rekreacji będzie więcej. Będzie m.in. nowy plac zabaw na Bulwarach, ścieżka rowerowa od Mostu Lwowskiego w kierunku nowego Mostu Załęskiego i wiele innych działań. Są one zgodne z porozumieniem z posłem Adamem Dziedzicem, który wspiera nasze działania – mówił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa. – Tworzenie przestrzeni wypoczynkowych nad rzeką było elementem porozumienia, które zawarliśmy podczas ostatnich wyborów. I dziś mogę już poinformować, że na początku sierpnia podpisana będzie umowa na kontynuację pogłębiania rzeszowskiego zalewu. Prace rozpoczną się wraz z nowym rokiem szkolnym. Dzięki nim otworzy się nowa przestrzeń wykorzystania pod kątem rekreacyjnym tego zbiornika – powiedział poseł Adam Dziedzic, który był gościem konferencji.
- Tegoroczne „Atrakcje na wakacje” to aż 300 różnorodnych wydarzeń przygotowanych przez wydziały urzędu miasta i jednostki zajmujące się kulturą. To daje blisko aż pięć wydarzeń dziennie w ciągu dwóch miesięcy – podkreślał Konrad Fijołek. – Przygotowana oferta jest bardzo różnorodna. Wydarzenia będą odbywały się w różnych miejscach Rzeszowa i będą adresowane do różnych grup wiekowych. Zadbaliśmy i o tych najmłodszych rzeszowian, jak i o tych starszych, a także o turystów, którzy latem przyjeżdżają do naszego miasta. Będzie można zobaczyć u nas praktycznie wszystko – na ulicach miasta będą m.in. wydarzenia cyrkowe, będzie street art, będą koncerty duże i te mniejsze, będzie kino plenerowe, wystawy. Będzie dużo i ciekawie – zapowiedziała Katarzyna Pawlak, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa.
Estrada Rzeszowska na wakacje przygotowała kilka muzycznych propozycji. Już 12 lipca zapraszamy na dziedziniec Zamku Lubomirskich, gdzie odbędzie się kolejna edycja Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańki. Temu wydarzeniu towarzyszyć będą także inne koncerty, m.in. na skwerze przy kamienicy Króla Kazimierza 25. Z kolei 9 sierpnia zapraszamy na kolejną edycję „Rockowej nocy”. Będzie to wyjątkowa edycja tego już 20-letniegp festiwalu. Na scenie pojawi się m.in. Dezerter. Szczegółowy line-up podamy już wkrótce – mówiła Joanna Dul-Cichy, wicedyrektor Estrady Rzeszowskiej. Rzeszowskie Piwnice przygotowały na lato w mieście m.in. atrakcje na Skwerze Kultury. Będą to m.in. pokazy filmowe, silent disco, koncerty, warsztaty architektoniczne dla dzieci. – Kontynuujemy oczywiście bardzo popularne spacery po Rzeszowie – dodała Dul-Cichy.
Teatr „Maska” zaprasza w okresie letnim na trzy spektakle: „Alicję w Krainie Czarów”, „Hiuśtawkę” i „Księżycowe opowieści”. - Będziemy także w plenerze – dwukrotnie nasz zespół zagra na rzeszowskich Bulwarach – tam zaprezentujemy specjalną wersję „Calineczki” – zapowiedziała Monika Szela, Dyrektor Teatru Maska.
Katarzyna Lubas, Dyrektor Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie: - W naszym muzeum oprócz eksponatów związanych z filmem Flinstonowie będzie można zobaczyć zbiory archeologiczne i paleontologiczne użyczone przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, m.in. narzędzie z krzemienia, kości mamuta. Przygotowaliśmy także bogatą ofertę edukacyjną, wśród której znalazły się m.in. warsztaty twórcze dla najmłodszych wielbicieli dobranocek.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publicznej w Rzeszowie przygotowała ponad 30 wydarzeń. - Wszystkie inspirowane są literaturą i ulubionymi postaciami z bajek. Będzie z nami Bolek i Lolek, będzie Kicia Kocia i Krasnal Hałabała. Wydarzenia będą odbywać się nie tylko w naszych filiach ale przede wszystkim w przestrzeni miasta. Spotkamy się m.in. przy Fontannie Multimedialnej i na Bulwarach. Nie zapominamy o czytelnikach dorosłych. Odbędą się Letnie Ogrody Literackie, które na stałe wpisały się w wakacyjną mapę miasta. W ramach tego cyklu przed nami siedem spotkań m.in. z Bartoszem Szczygielskim, Tomaszem Jakimkiem, Michałem Ogórkiem – zdradziła Natalia Szwedo z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.
Rzeszowski Dom Kultury zaprasza m.in. na plenerowe koncerty i seanse filmowe. – Organizujemy również, wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, letni cyklu imprez Rodzinna Akademia Czasu Wolnego, na który również serdecznie zapraszam. Warto przyjść także na Piknik Amerykański, który odbędzie się 19 lipca na rzeszowskich Bulwarach – mówiła Dorota Bacher z RDK.
Także rzeszowskie Biuro Wystaw Artystycznych ma swoją ofertę wakacyjną. –Przygotowaliśmy cykl warsztatów artystycznych dla dziecin i młodzieży oraz dla dorosłych. Rozpoczynamy już w najbliższy weekend. Będą oczywiście także dwie nowe wystawy – zapraszamy na nie już 17 lipca – powiedział Eryk Tohl z BWA.
Podczas wakacji w Rzeszowie nie zabraknie atrakcji sportowych. – Szczególną atrakcją, którą przygotowaliśmy na naszych odkrytych basenach jest wodny tor przeszkód. W poniedziałki, środy i piątki prowadzimy tam także w godzinach porannych, pod czujnym okiem trenerów, profesjonalne treningi pływackie. ROSiR to nie tylko sport i rekreacja, ale w tym roku także edukacja. 4 i 5 lipca zaplanowaliśmy „Bezpieczne wakacje nad wodą z ROSIR-em, Wydziałem Polityki Społecznej i rzeszowskim WOPR-em. Będą to aktywne zajęcia, które pokażą jak należy zachować się w sytuacjach kryzysowych nad wodą. Kolejne atrakcje które przygotowaliśmy to m.in. „Karaiby na ROSiRze”, tańce i zabawy. O każdym z takich wydarzeń będziemy informować na bieżąco w mediach społecznościowych – zapowiedział Adrian Rudawski, Dyrektor Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Miejski Wydział Sportu zaprasza m.in. na cykl 9 imprez sportowych, które organizuje wspólnie z klubami. – 1 -3 sierpnia Rzeszowski Festiwal Rowerowy, czyli największy festiwal rowerowy na Podkarpaciu, który łączy praktycznie każdą odmianę kolarstwa. Tydzień później 31. Rajd Rzeszowski. W sierpniu turniej w siatkówce plażowej oraz turniej w koszykówce 3X3 – poinformował Michał Solarski z Wydziału Sportu Urzędu Miasta Rzeszowa.