Szczyt GovTech4Europe odbył się w Rzeszowie
RZESZÓW. 21 i 22 maja, podczas Szczytu GovTech4Europe, organizowanego w ramach prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, spotkali się przedstawiciele instytucji publicznych, władz lokalnych, organizacji pozarządowych, środowisk akademickich i firm technologicznych z całej Europy.

Fot. Grzegorz Bukała
- Przez te dwa dni będziemy rozmawiali om nowoczesnych technologiach, bo GovTech to nowoczesne technologie dla sektora publicznego, szeroko rozumianego, nie tylko rządowego, ale i samorządowego , wszelkich instytucji związanych z funkcjonowaniem państwa. Będziemy rozmawiali o zastosowaniu sztucznej inteligencji w administracji rządowej i samorządowej, cyberbezpieczeństwie i współpracy z GovTechami z pozostałych krajów członkowskich Unii Europejskiej – mówił wiceminister Rafał Rosiński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji podczas inauguracji szczytu GovTech.
Imprezę otwierał również Prezydent Rzeszowa: - Organizacja tego przedsięwzięcia to ogromne wyróżnienie i ogromna duma dla Rzeszowa, bo świadczy o tym, że dostrzeżono zaangażowanie miasta, stolicy innowacji, w implementowanie nowoczesnych technologii poprawiających jakość życia naszych mieszkańców – powiedział Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa. Jak dodał, przykładów innowacji w mieście jest wiele. - Warto wspomnieć o tych, które robimy wspólnie z Politechniką Rzeszowską. Stworzyliśmy pierwszy w Polsce cyfrowy model zarządzania transportem, tzw. cyfrowy bliźniak, który pomaga nam podejmować racjonalne decyzje, jeśli chodzi o zarządzanie transportem, sterowanie ruchem na poszczególnych najtrudniejszych skrzyżowaniach. Drugi obszar to cyberbezpieczeństwo, tu nie ma lepszego miejsca niż Rzeszów, by pokazać jak istotne są te elementy, jak ważnym jest wdrażanie tych technologii, po to by czuć się bezpiecznie.
Rzeszów może pochwalić się pierwszym Centrum Operacji Cyberbezpieczeństwa z praktycznym wsparciem sztucznej inteligencji. Innowacyjne są strefy zarządzania środowiskiem, gdzie używana jest również sztuczna inteligencja. W Rzeszowie już wkrótce zacznie funkcjonować platforma, która będzie obrazować, jak zachowuje się woda na terenie miasta w przypadku ulewnych deszczy, co pozwoli zapobiec ich skutkom. Krótko mówiąc, staramy się w Rzeszowie wprowadzać cyfrowe innowacje we wszystkich tych obszarach, które zwiększają komfort życia.
Wydarzenie odbywa się na Politechnice Rzeszowskiej. To nie przypadek. - Jesteśmy uczelnią techniczną, która nadąża za nowoczesnymi technologiami. Staramy się wdrażać te zagadnienia w kształcenie i na wszystkich 36 kierunkach pewne elementy związane ze sztuczna inteligencją pojawiają się i będą się pojawiały. Staramy się kształcić specjalistów i w tym kierunku modernizujemy programy kształcenia, aby nasi absolwenci znali te zagadnienia – podkreślił Rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik. – Sztuczna inteligencja czy cyberbezpieczeństwo to narzędzia, bez których trudno będzie funkcjonować w niektórych obszarach gospodarki. Cieszymy się, że nasze zaangażowania znajdują zrozumienie wśród młodych ludzi, co widać po rosnącej liczbie studentów.
GovTech4Europe to platforma dialogu i współpracy – łącząca polityków wysokiego szczebla, reprezentantów administracji rządowej i samorządowej, ekspertów z branży GovTech oraz przedsiębiorców.
W szczycie biorą udział m.in.:, Bianka Siwińska, prezes Perspektywy Women in Tech; Paweł Wrona, CFO Billennium; Andrzej Horoch, współwłaściciel Connected Realities,
były przewodniczący Komitetu ds. Metaverse w Związku Cyfrowa Polska; Maciej Ryś, założyciel i lider, Smogathon; Elżbieta Gralec, wiceprezydent Starachowic; Sebastian Kawałko, Leading Cities; dr hab. inż. Aleksander Orłowski, profesor Politechniki Gdańskiej’ Martyna Kułakowska, koordynatorka projektu Experience AI, Fundacja OFF SCHOOL; Kamila Gasinska z Litwy, członek Global Future Council on GovTech & DPI, World Economic Forum
Wydarzenie zorganizowali: Ministerstwo Cyfryzacji, Miasto Rzeszów, Politechnika Rzeszowska.