„Stan wojenny. Historia znana, mniej znana i nieznana” - promocja książki Grzegorza Majchrzaka w Rzeszowie
RZESZÓW.

Książka zostanie zaprezentowana w ramach spotkań Klubu Historycznego im. płk. Łukasza Cieplińskiego, które odbędzie się 20 maja 2025 r. o godz. 16:00 w Sali Konferencyjnej IPN przy ul. Szopena 23.
Najnowsza książka, którą autor zaprezentuje upewni nas w przekonaniu, iż mimo, że stan wojenny był przedmiotem licznych publikacji, nadal wiele jego aspektów pozostaje nieznanych czy szerzej nieopisanych. Niniejszy tom po części wypełnia te lukę. Przedstawia – oprócz znanych wydarzeń z okresu po 13 grudnia – również te mniej znane, np. wręcz szokujące okoliczności uchwalenia prawa (dekretów) stanu wojennego.
Dr Grzegorz Majchrzak jest historykiem w Biurze Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, członkiem Stowarzyszenia „Archiwum Solidarności” i Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Zajmuje się badaniem dziejów aparatu represji (zwłaszcza organów bezpieczeństwa), opozycji demokratycznej w PRL (głównie NSZZ „Solidarność“), funkcjonowaniem mediów (przede wszystkim Polskiego Radia i Telewizji Polskiej) przed 1989 r., sportem w PRL oraz stanem wojennym. Dr Grzegorz Majchrzak jest autorem i współautorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych m.in.: Tajna historia futbolu. Służby afery i skandale, Opozycja na celowniku, Artyści, PRL i bezpieka. Seria: Historia i ludzie, Nadzorcy. Ludzie i struktury władzy odpowiedzialni za działania wobec środowisk twórczych, naukowych i dziennikarskich. Seria: Dziennikarze. Twórcy. Naukowcy, Nadzorcy. Ludzie i struktury władzy odpowiedzialni za działania wobec środowisk twórczych, naukowych i dziennikarskich. Seria: Dziennikarze. Twórcy. Naukowcy, Operacja Podhale. Służba Bezpieczeństwa wobec wydarzeń w Czechosłowacji 1968 - 1970.