Wystawa praca Jerzego Tomali oraz Małgorzaty Karp-Soji w BWA Rzeszów
RZESZÓW. Malarstwo i rysunek.

Praca Jerzego Tomali
W czwartek (8 maja 2025 r.) o godz. 18.00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie (ul. Sobieskiego) odbędzie się wernisaż wystaw Jerzego Tomali oraz Małgorzaty Karp-Soji. Ekspozycje będzie można oglądać przez najbliższy miesiąc.
Jerzy Tomala - urodzony w 1951 r. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w 1975 w pracowni prof. Mieczysława Wiśniewskiego.
Udział w ponad 140 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. Francja, Węgry, USA, Grecja, Słowacja, Hiszpania). Najważniejsze: Jeune Peinture -Jeune Expression'82, Paryż 1982; A Quarter of Century, Tulon 1987; Tapyba, Grafika, Skulptura, Wilno 2011; 38. Biennale Malarstwa "Bielska Jesień", Bielsko-Biała 2007; IX, X. XII, XIII i XIV; Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki, Ostrowiec Świętokrzyski 2008, 2010, 2014, 2016 i 2019; Quadro Art, II i III Międzynarodowe Biennale Obrazu, Łódź 2009 i 2011 [Grand Prix], 2014; 23., 24. i 25. Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin
2010, 2012 i 2016; Kontrasty - Energia dla życia, EXPO 2015, Mediolan, Włochy; Chorwacja po chorwacku i po polsku, BWA Rzeszów, 2021.
Około 40 wystaw indywidualnych, m.in.: Malarstwo, Galeria Fakt, Nowy Wiśnicz 1977; Obrazy z cyklu, Galeria FORUM, Toruń 2005. Od 2008 r. 23 wystawy pt. Malarstwo do kwadratu (m.in.: Rzeszów, Kraków, Lwów, Medzilaborce, Toruń, Łuków, Siedlce, Szczecin, Presov, Dębica, Chełm).
Autor kilku artykułów naukowych, trzech haseł w Encyklopedii Rzeszowa i około 40 biogramów w Słowniku biograficznym twórców oświaty i kultury XIX i XX wieku Polski południowo-wschodniej pod red. A. Meissnera i K. Szmyda.
Ponadto opublikował:
Dąb wogrodzie. Światło jako obiekt w malarstwie, Wydawnictwo UR, Rzeszów 2017. Impuls”, Kraków 2023.
Małgorzata Karp-Soja to absolwentka Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarstwo studiowała w pracowni prof. Stanisława Wiśniewskiego, a rysunek w pracowni prof. Allana Rzepki. Trzykrotnie przebywała na stypendiach we Włoszech. Uprawia głównie malarstwo sztalugowe. Jej prace często tworzą złożone przestrzenne kompozycje (poliptyki), w tym w formie charakterystycznych dla niej Portali.
Jej malarstwo niejednokrotnie przypomina kadry z planu filmowego, a w niektórych pracach pojawiają się zauważalne echa fascynacji twórczością Federico Felliniego (jak mówią Włosi – są "molto Felliniano"). Stworzyła też szereg prac przywodzących na myśl odbitki stykowe wraz z obramowaniem taśmy filmowej lub fotograficznej. Ma również na koncie przygodę z planem filmowym – pracowała jako asystent reżysera do spraw scenografii przy produkcji filmu "Szwejk" w reżyserii Włodzimierza Gawrońskiego, z Jerzym Stuhrem w roli głównej.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Prezentowała swoje prace na ponad 150 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace można znaleźć w kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w Polsce, Austrii, Francji, Belgii, Holandii, Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Szwecji, USA, Meksyku i Chinach.
Wśród nagród i wyróżnień należy wymienić President Award na VII Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji, Medal Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z okazji 100-lecia ZPAP czy wyróżnienie na V Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w Pekinie Future and Reality. W ostatnim okresie brała udział m.in. w Berlin Art Week, 3rd Qianjiang International Art Exhibition w Hangzhou (Chiny) czy Circus Flow w Wyszehradzie (Węgry), gdzie reprezentowała Polskę po wygraniu międzynarodowego konkursu.