Wyrok dla milicjantów za przemoc przy internowaniu Franciszka Trybusa
KROSNO.
Fot. Wikimedia/Commons
Sąd Rejonowy w Krośnie wyrokiem z 3 lutego 2025 roku uznał Leszka G. i Jerzego Z. – byłych funkcjonariuszy Posterunku Milicji Obywatelskiej w Chorkówce - winnymi przekroczenia uprawnień związanych z prawem do użycia środków przymusu bezpośredniego. Milicjanci dopuścili się tego czynu w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. w Chorkówce, czyli w dzień wprowadzenia stanu wojennego przez władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Mieli wtedyt zatrzymać Franciszka Trybusa, działacza NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Użyli bez podstawy faktycznej i prawnej przemocy fizycznej. Działacz Solidarności został przewrócony na podłogę, milicjanci ciągnęli go następnie za nogi po schodach budynku do wyjścia, a potem po ziemi, aż do radiowozu. Wyrwany ze snu Franciszek Trybus był w niekompletnym ubraniu, bez butów, co przy mrozie groziło przeziębieniem i chorobą. Nadto milicjanci zastosowali chemiczne środki obezwładniające wobec żony zatrzymanego Zofii oraz jego dwóch nieletnich synów Janusza i Władysława.
Sąd Rejonowy w Krośnie wymierzył obydwu oskarżonym karę łączną po 2 lata pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 4 lat próby oraz grzywny w wysokości po 2000 złotych.
- Sąd uznał, podzielając w pełni stanowisko prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie wyrażone w akcie oskarżenia i prezentowane na rozprawie sądowej, przypisane oskarżonym czyny wyczerpały znamiona zbrodni komunistycznej i stanowiły zbrodnię przeciwko ludzkości – informuje naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie prok. Artur Grabowski.
Już dwa lata temu Sąd Rejonowy w Krośnie skazał Leonarda B. – byłego komendanta ówczesnego Posterunku Milicji Obywatelskiej w Chorkówce na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat za podobne przestępstwo a także za zmuszania jego rodziny do podpisania oświadczenia, że zatrzymanie odobyło się bez użycia przemocy.
Franciszek Trybus, rolnik z Kopytkowej, współorganizator Solidarności Rolników Indywidualnych był internowany do 10 stycznia 1982 r. W następnych latach był zaanagażowany w sieci kolportażu druków wydawanych poza cenzurą.