Wspólny projekt szpitala w Przemyślu i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
PRZEMYŚL. Otrzymały one grant od Agencji Badań Medycznych na prace nad innowacyjnym testem do wczesnego wykrywania tętniaków aorty brzusznej. Jego wysokość wynosi 5,136 mln zł.

Fot. Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu
Projekt ma na celu opracowanie nowoczesnych metod diagnostycznych, które mogą pomóc w szybkim i skutecznym wykrywaniu tętniaków aorty brzusznej. Pozwoli to na szybszą interwencję medyczną, a tym samym zmniejszenie ryzyka powikłań.
Tętniak aorty brzusznej to groźne schorzenie, które wynika z wielu różnych czynników, w tym predyspozycji genetycznych, stanowiąc poważne zagrożenie zdrowotne. Najnowsze badania wskazują, że czynniki genetyczne odgrywają kluczową rolę w powstawaniu tego schorzenia, co otwiera nowe możliwości w diagnostyce i leczeniu pacjentów.
Choroba jest podstępna i śmiertelnie niebezpieczna, ponieważ nie daje praktycznie żadnych objawów. Z tego względu trudno wykryć tętniaka w porę. Z kolei, gdy już dochodzi do jego pęknięcia, na ratunek często bywa zbyt późno i pacjenci umierają wskutek silnego krwotoku wewnętrznego, zanim jeszcze dotrą do szpitala.
W przemyskim szpitalu kilka lat temu wprowadzono rozwiązanie, określane jako „Centrum kompleksowego leczenia tętniaków tętnicy głównej (Aortic Center)”. Pozwala ono na skoordynowane prowadzenie diagnostyki i leczenia, co w efekcie umożliwia zmniejszenie liczby pacjentów z pęknięciem tętniaków, a co za tym idzie - śmiertelność chorych.
Dodatkowe możliwości diagnostyczne pozwolą jeszcze bardziej zwiększyć przeżywalność pacjentów z tym schorzeniem.
-Dzięki współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie oraz otrzymanemu grantowi, stawiamy ważny krok w kierunku leczenia chorób naczyniowych. Jest duża szansa, że dzięki temu za kilka lat pojawi się metoda, która pozwoli wykrywać tętniaki na wczesnym etapie, co przełoży się na poprawę zdrowia pacjentów i ich dłuższe życie - mówi Barbara Stawarz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu.
Liderem projektu jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Ze strony przemyskiego szpitala ośrodkiem współpracującym będzie Oddział Chirurgii Naczyniowej.