Budowa szkoły na osiedlu Niwa w Głogowie Młp. złapała poślizg
GŁOGÓW MAŁOPOLSKI. No dobrze, raczej cała inwestycja. Ta ma bowiem być realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Przetarg został właśnie unieważniony.

Do unieważnienia doszło jeszcze przed otwarciem ofert. Pojawiło się też odwołanie jednego z wykonawców do Krajowej Izby Odwoławczej, wskazujące na wady w treści zamówienia.
Oficjalnie, władze Głogowa Młp. poinformowały, że „decyzję podjęto z uwagi na rozbieżności, jakie pojawiły się na etapie prowadzonego postępowania wynikające z zapisów Programu Funkcjonalno-użytkowego oraz nowej Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i wymogów zeroemisyjności. Zamierzając dostosować zakres inwestycji do ww. wymogów, należy dokonać zmian charakterystyki energetycznej budynku poprzez zmianę sposobu zapotrzebowania na c.o i c.w.u.”.
Oczywiście miasto nie rezygnuje z realizacji inwestycji i zapowiada ponowne ogłoszenie przetargu.
Przypomnijmy, obiekt powstać ma w systemie budynków pasywnych (znaczne ograniczenie zużycia energii). Jego koncepcja powstała jeszcze dwa lata temu. Cały kompleks powstać ma pomiędzy ulicami: Jana Pawła II, Edukacji Narodowej i Ks. Bolesława Puzio. Działka obecnie jest niezabudowana.
Koncepcja budowy szkoły podstawowej zakłada dwa etapy budowy. W pierwszym powstać ma obiekt z 24 klasami lekcyjnymi, w drugim zaś jego dalsza część z 12 klasami lekcyjnymi i sala gimnastyczna z zapleczem (sale fitness, siłownie) oraz widownią na 424 miejsca. Przed budynkiem, wzdłuż ulicy, zaprojektowano parking na 44 miejsc dla samochodów osobowych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych oraz 1 miejsce postojowe dla autokarów. Dodatkowy parking znajdować się ma za halą sportową (26 miejsc). Na terenie kompleksu szkolnego zlokalizowane będą także: dwa boiska o nawierzchni poliuretanowej do piłki koszykowej i siatkowej, trzy korty tenisowe o nawierzchni akrylowej; boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią (26x56 m), bieżnia o długości 200 m, rozbieg do skoku w dal i plac zabaw dla dzieci młodszych z klas I-III.
Po pierwszym etapie budowy budynek szkoły powinien mieć 6 631,74 m2 powierzchni użytkowej i pomieścić 600 uczniów, docelowo zaś 11 165 m2 - 900 uczniów.
„Bryła budynku została ukształtowana w sposób możliwie zróżnicowany. W ten sposób duża poniekąd kubatura szkoły nie przytłacza otaczającej ją domów jednorodzinnych. Zestawienie ze sobą płaskich oraz skośnych dachów oraz nowoczesnych i tradycyjnych materiałów nadaje obiektowi współczesnego charakteru, właściwego do przeznaczenia obiektu. Zróżnicowany bryłowo obiekt wydaje się być mniejszy, niż jest w rzeczywistości wpisując się w konwencje rezydencjonalnego charakteru okolicy. Zaprojektowane dziedzińce powodują przenikanie się obiektu z otaczającym terenem”(koncepcja).
Inwestycja miałaby potrwać 36 miesięcy.
.