Kandydaci Lewicy do podkarpackiego sejmiku w wyborach 2024 r.
PODKARPACKIE.

Poseł Wiesław Buż
Okręg 1 (Rzeszów, powiaty rzeszowski, łańcucki, leżajski)
-
Wiesław Buż – 66 lat
I Wicewojewoda Podkarpacki, Poseł na Sejm RP IX kadencji., Współprzewodniczący Podkarpackiej Nowej Lewicy. Dyplomowany członek rad nadzorczych. Działacz samorządowy, spółdzielczy, gospodarczy. Socjolog, wykształcenie wyższe (organizacja i zarządzanie).
-
Dorota Dominik – 59 lat
Dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rzeszowie, Psychoterapeutka, zawodowa mediatorka w sprawach rodzinnych, cywilnych i karnych (lista mediatorów stałych Prezesa SO w Rzeszowie), biegła sądowa w sprawach opiekuńczych (2000-2017). W latach 1994-2011 dyrektorka Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Rzeszowie. Prowadzi zajęcia ze studentami uczelni wyższych w Rzeszowie. W Wolnej chwili felietonistka miesięcznika społeczno-kulturowego i członkini Stowarzyszenia „Nasz Dom Rzeszów”. Priorytet w kampanii i nie tylko: EDUKACJA i ZDROWIE PSYCHICZNE (nie tylko dzieci i młodzieży).
-
Bożena Krasnopolska - Powiat rzeszowski – 59 lat
Wiceprzewodnicząca Podkarpackiej Nowej Lewicy. Wykształcenie wyższe – Uniwersytet Rzeszowski wydział socjologiczno-historyczny. Ławnik w sądzie okręgowym.
-
Marcin Kaźmierski - Powiat łańcucki – 38 lat
Urodzony w 1985, żonaty, zamieszkały w Łańcucie. Magister Ochrony Środowiska na UMK w Toruniu, pedagog, manager, rolnik. Bezpartyjny, popierany przez KKW Lewica. Od 12 lat manager w firmie zatrudniającej ponad 500 osób. Chce zająć się sprawami związanymi z ochroną środowiska i rolnictwa.
-
Agnieszka Chmiel – 45 lat
Pracownik Urzędu Miasta Rzeszowa konsekwentnie działa na rzecz społeczności lokalnej, promując ekologiczne rozwiązania i zrównoważony rozwój, mając na uwadze zarówno prawa kobiet, jak i dobro naszej planety. Przedstawicielka w radzie osiedla Kazimierza Pułaskiego w Rzeszowie. Wiceprzewodnicząca Podkarpackiej Nowej Lewicy.
-
Sławomir Radwański – 47 lat
Lekarz hematolog. Pracował w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie jako lekarz Zespołów Wyjazdowych, a od 2003 do 2013 Oddział Onkologii Klinicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie. Specjalizuje się w onkologii klinicznej i hematologii. Członek partii Lewica Razem.
-
Izabela Szpiech-Kasica – 33 lata
Ukończyła studia magisterskie na kierunku administracja publiczna i bezpieczeństwo wewnętrzne. Asystent I Wicewojewody Podkarpackiego Wiesława Buża oraz członkini Rzeszowskiej Rady Miejskiej Nowej Lewicy. Szczególnie bliskie są jej tematy związane z wolną i przyjazną szkołą oraz polityką społeczną i senioralną wraz z wsparciem osób z niepełnosprawnościami.
-
Norbert Kałuża – Powiat rzeszowski - 46 lat
Jest długoletnim pracownikiem samorządowym, w latach 2009-2022 pracował w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie, od 2022 w Urzędzie Miasta Rzeszowa. Przez ostatnie 15 lat zawodowo zajmował się kontrolą jednostek organizacyjnych gmin, powiatów, województwa, instytucji samorządowych, uczelni wyższych, szkół, przedszkoli oraz kontrolą wydatkowania środków z Unii Europejskiej.
-
Magdalena Szczepańska – 32 lata
Wolontariuszka w fundacjach wspierających osoby z niepełnosprawnościami. Prowadzi akcje w mediach społecznościowych promujące i wspierające fundacje Felineus, która zajmuje się ochroną zwierząt, szerzeniem edukacji pro zwierzęcej, promowaniem adopcji. Zawodowo związana jest z pomocą dla osób z niepełnosprawnościami. Starszy specjalista ds. administracji.
-
Michał Sztuk - Powiat rzeszowski – 39 lat
Współprzewodniczący Nowej Lewicy na Podkarpaciu, aktywista polityczny i społeczny. Z wykształcenia politolog, zawodowo związany z sektorem ochrony zdrowia. Zajmuje się tematami związanymi z prawami człowieka, świeckim państwem, ekologią oraz obronnością i przemysłem zbrojeniowym.
Okręg 2 (powiaty dębicki, mielecki, ropczycko-sędziszowski, strzyżowski)
-
Przemysław Róg - Powiat ropczycko-sędziszowski – 37 lat
Urodzony w Strzyżowie, przez całe dotychczasowe życie związany z gminą Wielopole Skrzyńskie. Ukończył studia magisterskie na kierunku Administracja na Wydziale Prawa i Administracji w WSPiA w Rzeszowie. Przedsiębiorca, kierownik zmiany, aktualnie pełni funkcję lidera w nowoczesnej rzeszowskiej firmie. Od 2020 roku wpisany na listę Stałych Mediatorów przy Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Udziela się społecznie udzielając pro bono porad prawnych, uczestnik licznych protestów, m.in. Strajku Kobiet.
-
Marta Wytrwał – 65 lat
Prezes Spółki Bursztynowe Wzgórze Sp. z o. o., która chce wybudować innowacyjny dom dla Seniorów. Od 2022 pełni stanowisko społeczne Wiceprzewodniczącej Rzeszowskiej Rady Seniorów. Promuje Ogólnopolską Kartę Seniora poprzez współpracę z władzami. Realizuje oczekiwania przedstawione przez środowisko Seniorów. Wspiera i czynnie bierze udział w pracach wolontariusza na rzecz Seniorów wykluczonych, samotnych, osób bezdomnych i z problemami alkoholowymi. Jest Wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych Oddziału Wojewódzkiego w Rzeszowie.
-
Kamil Potomski - Powiat dębicki – 32 lata
Ma wykształcenie wyższe. Jest testerem oprogramowania, w swojej działalności zawodowej zajmował się także turystyką. Był managerem hotelu i restauracji. Interesuje się nowymi technologiami, sportem, turystyką i książkami.
-
Monika Kurek – Powiat mielecki – 40 lat
Ukończyła Liceum Techniczne w Mielcu. Ma trójkę dzieci w wieku 17, 16 i 5 lat. Przez pięć lat była członkiem rady wsi. Jestem członkiem KGW. Jako mama niepełnosprawnego synka, dogłębnie interesuje się prawami osób z niepełnosprawnością, możliwościami i dostępem do terapii, a także tematami związanymi z przeciwdziałaniem wykluczeniu dzieci i młodzieży z orzeczeniem o niepełnosprawności.
-
Marcin Pronobis – Powiat mielecki – 40 lat
Obecnie tłumacz języka niemieckiego w Bury Sp. z o.o w Mielcu. Wcześniej specjalista do spraw zakupów w Haas Group International Mielec. Członek partii Lewica Razem
-
Teresa Medlakowska – 20 lat
Przedstawicielka Parlamentu Młodych Rzeczpospolitej Polskiej. Koordynatorka w Młodzi Razem Podkarpacie.
-
Artur Palak – 27 lat
Ma wyksztalcenie wyższe. Lekarz w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Członek partii Lewica Razem.
-
Szymon Wnęk – Powiat strzyżowski – 18 lat
Członek Młodej Lewicy. Uczeń LO w Strzyżowie na profilu managerskim. Jego zainteresowaniami są politologia, w której szczególnie zgłębia funkcje polityki w życiu społecznym oraz funkcjonowanie międzynarodowych organizacji politycznych. Pasjonuje go również socjologia oraz kulturoznawstwo. Przyświecają mu wartości europejskie oraz dobro i interesy mieszkańców.
Okręg 3 (Tarnobrzeg, powiaty tarnobrzeski, niżański, stalowowolski, kolbuszowski)
-
Amanda Siudy – Powiat niżański – 56 lat
Wykształcenie ekonomiczne – od 18 lat pracownik samorządu Gminy i Miasta Nisko: promocja, działalność gospodarcza, kultura, oświata, turystyka i sport. Zainteresowania: Psychologia – praca z dziećmi i młodzieżą (działalność w organizacjach społecznych na rzecz dzieci i młodzieży). Prywatnie: mężatka, mama, babcia.
-
Ala Zych – Powiat stalowowolski – 59 lat
Nauczycielka w publicznej szkole podstawowej w Krzakach jako nauczycielka nauczania zintegrowanego i logopeda. Wolontariuszka Fundacji „VIVA” Fundacja Viva! Akcja Dla Zwierząt zajmuje się walką o poprawienie losu zwierząt.
-
Mirosław Kwapisz – Miasto Tarnobrzeg – 64 lat
Ma wykształcenie wyższe techniczne. Inżynier hutnik. Kierownik oddziału wodno-ściekowego Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg sp. z o.o. Członek zarządu spółdzielni mieszkaniowej. Interesuje się polityką i sportem.
-
Artur Gronek – Miasto Tarnobrzeg – 45 lat
Aktualnie działa w Stowarzyszeniu Bezpieczne Miasto Tarnobrzeg. W Stowarzyszeniu ma możliwość poznawania osób i dotyczących ich problemów związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży oraz osób starszych. Organizuje spotkania, szkolenia oraz imprezy związane ze zjawiskami patologicznymi u młodzieży takimi jak: narkomania oraz alkoholizm. Organizuje także kursy samoobrony dla osób starszych (50+). Ponadto czynnie działa w Związku Zawodowym Wojska Polskiego, którego jest Członkiem Koła Nr 13 w Tarnobrzegu.
-
Jerzy Micał – Powiat kolbuszowski – 61 lat
Emerytowany mundurowy. Od 1987 do 2011 roku pracował w policji. Pracownik spółdzielni mieszkaniowej i zakładów obuwniczych w Kolbuszowej.
-
Oliwia Karaś – Powiat niżański – 21 lat
Była Wicekoordynatorka Okręgu Rzeszowskiego Młodej Lewicy. Związana z lotnictwem, pracuje w Aviation Support Poland na stanowisku Starszy Agent Obsługi Pasażerskiej.
-
Karolina Dereń – Miasto Tarnobrzeg – 37 lat
Prawniczka, zajmuje się prawem podatkowym i pracuje w międzynarodowej korporacji. Działa w partii Razem i Stowarzyszeniu Spójnik.
Okręg 4 (Przemyśl, powiaty przemyski, przeworski, lubaczowski i jarosławski)
-
Mariusz Iwaniszyn – Miasto Przemyśl – 66 lat
Pracownik Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu, wiceprzewodniczący stowarzyszenia Pokolenia. Były członek rady krajowej SLD. Były wiceprezes regionalnej izby gospodarczej w Przemyślu. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
-
Łukasz Rydzik – Powiat lubaczowski – 36 lat
Magister zarządzania, ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2010-2019 był pracownikiem bankowym. W latach 2019-2023 był pracownikiem Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, a od 2020 jest Asystentem Europosła Roberta Biedronia. Jest członkiem władz krajowych i wojewódzkich Nowej Lewicy.
-
Anna Nawłoka – Powiat jarosławski – 46 lat
Opiekun medyczny – wykształcenie średnie. Pracownik w DPS Wysocko i DPS Moszczany
-
Zbigniew Wełyczko – Powiat lubaczowski – 66 lat
Przewodniczący organizacji powiatowej Nowej Lewicy w Lubaczowie.
-
Gabriela Ostafijczuk – Powiat przeworski – 32 lata
Ma wykształcenie wyższe. Informatyk. Zajmuje się działalnością twórczą i artystyczną na własny rozrachunek (grafika komputerowa, digital painting, character design, pisarstwo).
-
Wiesław Kruk – Powiat jarosławski – 58 lat
Leśnik z średnim wykształceniem. Karierę z leśnictwem rozpoczął w 1985 roku. Aktualnie od 2003 roku pracuje w Nadleśnictwie Jarosław. Członek Polskiego Towarzystwa Leśnego i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.
-
Sylwia Malinowska – Powiat przeworski – 47 lat
Magister administracji. Od 2005 roku Główny specjalista w Biurze Powiatowym w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Przeworsku. Od 2015 członek związków zawodowych w ARiMR, członek prezydium komisji podzakładowej Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR oraz członek komisji rewizyjnej w zakładowej ARiMR.
-
Wiesław Woś – Miasto Przemyśl – 54 lat
Magister prawa administracyjnego. Pracuje w części administracyjno-obsługowej szkoły podstawowej w Przemyślu od 1991 roku. Wiceprzewodniczący Podkarpackiej Nowej Lewicy.
Okręg 5 (Krosno, powiaty krośnieński, brzozowski, sanocki, jasielski, leski i bieszczadzki)
-
Stanisław Szałajko – Powiat Brzozowski – 64 lata
Nauczyciel, samorządowiec, działacz społeczny i samorządowy, w latach 1998-2006 Radny Rady Miejskiej w Brzozowie w tym Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej i Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu. Przewodniczący Zarządu Osiedla nr 1 w Brzozowie, Członek Zarządu Rejonowego LOK w Brzozowie od 2021 roku. Prezes Klubu Sportowego LKS Brzozovia od czerwca 2023r.
-
Wiktoria Aleksandra Barańska – Powiat leski – 27 lat
Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na kierunkach dziennikarstwo i komunikacja społeczna, polonistyka komparatystyka. W trakcie szkoły doktorskiej w dyscyplinie: nauki o mediach. Ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim tłumaczenia prawnicze i specjalistyczne w języku angielskim. Jest członkinią partii Razem i Zarządu Stowarzyszenia Spójnik.
-
Karolina Skuła – Powiat bieszczadzki – 33 lata
W 2018 roku ukończyła studia na kierunku położnictwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, oraz rozpoczęła prace w Centrum Medycznym Meavita, gdzie miała okazje wykorzystać swoją wiedzę pod okiem doświadczonych położnych, lekarzy i fizjoterapeutek. W 2019 roku pracowała na Oddziale Noworodkowym w ustrzyckim szpitalu. Niestety ta droga została przerwana likwidacją oddziału. Od 2020 roku pracuje jako położna rodzinna – najpierw w przyszpitalnej poradni POZ, natomiast od czerwca 2021 roku już w ramach prywatnej praktyki. Od 1 sierpnia 2021 świadczy również usługi w ramach kontraktu z NFZ. W 2023 roku ukończyła szkolenie specjalizacyjne i zdała egzamin – jest również specjalistką pielęgniarstwa rodzinnego. Członkini partii Lewica Razem.
-
Sebastian Szelc – Miasto Krosno – 42 lat
Posiada wykształcenie wyższe. Studiował politologię na specjalności stosunki międzynarodowe. Wieloletni pracownik Izby Celnej w Przemyślu i Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
-
Iwona Urban– Powiat jasielski – 34 lata
Ma wykształcenie wyższe. Agent ubezpieczeniowy w Kołaczycach. Wolontariat w hospicjum w Krośnie, pomoc społeczna w zakresie sporządzania pism sądowych, wypełniania dokumentacji urzędowej, a także pomoc uczniom w pisaniu prac domowych. Weryfikacja prac dyplomowych.
-
Patryk Olbert – Powiat leski – 33 lata
Historyk, pracownik muzeum w największym muzeum otwartym (Skansen Sanocki).
-
Beata Karpacińska – Powiat krośnieński – 31 lat
Mama 12-letniego Filipa. Z wykształcenia Technik Ekonomista. Pracuje w Fundacji "Lanka" która daje jej możliwość rozwoju nie tylko zawodowego ale i społecznego będąc blisko i wśród ludzi. Jako mama nastolatka na co dzień styka się z problemem aktualnego systemu szkolnictwa, fatalną opieką medyczną i brakiem pomocy choćby mieszkaniowej dla młodych ludzi wkraczających w dorosłe życie. Razem możemy to wszystko zmienić! Jeśli siła jest kobietą , to i ona będzie usilnie walczyć o lepsze jutro dla Niej, dla Ciebie, a przede wszystkim dla Naszych dzieci! Serce ma po lewej stronie!
-
Jerzy Ziomek – Powiat jasielski – 70 lat
Emerytowany mundurowy. Obecnie pracuje w firmie taksówkarskiej.
Sanoczanka, absolwentka UJ w Krakowie Wydziału Filozoficznego o specjalności religioznawstwo oraz zarządzania kulturą UJ i kilku innych studiów podyplomowych, nauczycielka filozofii, etyki, plastyki ,bibliotekarka w liceum ogólnokształcącym w Sanoku, wieloletnia instruktorka recytacji ,obecnie prowadzi Teatr Poezji w Sanockim Domu Kultury, miłośniczka literatury i teatru, zwierząt, podróży i myślenia. Pragnie Polski europejskich standardów: świeckiego charakteru samorządów, równości płci i poglądów, rzetelnej edukacji wolnej od indoktrynacji - przyjaznej szkoły, tanich mieszkań na wynajem, zielonej modernizacji i ochrony praw zwierząt. Marzy o bezpiecznej Polsce równych szans. Bezwyznaniowa. Mężatka. Opiekunka kotów. Członkini Lewicy Razem od momentu jej powstania. Serce umysłu ma niezmiennie po lewej stronie.
-
Piotr Zych – Miasto Krosno – 54 lat
Nauczyciel z 28 letnim stażem, trener-edukator, członek ZNP, w roku 2019 stanął na czele strajku nauczycieli w swojej szkole, działacz społeczny, współorganizował między innymi pierwszą krośnieńską jadłodzielnię, obchody 70 rocznicy Holokaustu, oraz konwenty gier i fantastyki „Kroscon”
Podsumowanie listy:
43 kandydatów w tym:
20 kobiet i 23 mężczyzn
46.5% kobiet | 53.5% mężczyzn
Średni wiek: 44,8 lat
Zdjęcia jedynek poniżej: