Kluczowe rozwiązania dla przemysłu i logistyki z IFM
Przemysł 4.0 opiera się na wykorzystaniu różnych nowoczesnych technologii i innowacyjnego podejścia do realizacji procesów. Kluczową rolę w tym obszarze odgrywa logistyka, która pomaga zaplanować wytwarzanie, magazynowanie i przepływ towaru. Dowiedz się, na jakie produkty i rozwiązania warto postawić, aby cieszyć się z dobrze funkcjonującego łańcucha produkcyjnego.

Fot. materiały prasowe
Czujniki
Jednym z podstawowych rozwiązań, na które warto postawić, są różnego rodzaju czujniki. To niewielkie urządzenia, które w znaczący sposób wpływają na automatyzację procesów produkcyjnych. Sprzęty tego typu pozwalają na kontrolowanie procesów w czasie rzeczywistym, jak również monitorowanie każdej części łańcucha produkcyjnego.
Czujniki są dostępne w licznych wariantach różniących się przede wszystkim zastosowaniem. Można wymienić następujące grupy sensorów:
-
Czujniki do pozycjonowania (zbliżeniowe) – wykrywają obiekty, które znajdują się w ich otoczeniu. Są wykorzystywane np. w systemach kontroli dostępu czy w ekranach dotykowych, jednak warto zwrócić uwagę, że są to bardzo uniwersalne rozwiązania o szerokim zastosowaniu w procesach o praktycznie dowolnej charakterystyce.
-
Czujniki procesowe – używane w procesach technologicznych do pomiaru konkretnych parametrów i kontrolowania produkcji. Mogą służyć np. do monitorowania poziomu medium w zbiornikach czy też do wykrywania rodzaju cieczy.
-
Czujniki kontroli ruchu – uniwersalne rozwiązania, które najczęściej można spotkać w automatyce albo monitoringu. Służą również do pozycji pomiaru, kierunku ruchu i prędkości. Dzięki temu mogą być używane w różnych maszynach przemysłowych.
-
Czujniki do monitorowania warunków pracy – pozwalają na zdobywanie danych w różnych momentach procesu produkcyjnego, np. wykrywanie drgań. Z ich użyciem można zadbać o bezpieczeństwo, wydajność pracy i jakość wykonywanych produktów.
Optymalizacja procesów logistycznych rozpoczyna się od produkcji – warto wyposażyć się w odpowiednie czujniki już na tym etapie. Dzięki temu linia produkcyjna będzie działać z większą wydajnością, co przekłada się na lepsze warunki całego łańcucha dostaw.
Sterowniki i moduły
Rozwiązania dla przemysłu od IFM wykorzystują również różne sterowniki i moduły. Zadaniem tego typu urządzeń jest usprawnienie działania linii produkcyjnej. Pomagają one tworzyć sieci przemysłowe, odpowiadając za przesył danych i energii. Zapewniają szybką komunikację pomiędzy urządzeniami, co przekłada się na bezpieczną, wydajną pracę całej produkcji.
Sterowniki i moduły to istotne części komunikacji przemysłowej. Przy wyborze konkretnych elementów warto skonsultować się ze specjalistami, by mieć pewność, że system działa bezpiecznie i poprawnie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o wpływie takich rozwiązań na przemysł, poznaj rozwiązania dla logistyki i zostań partnerem IFM.
Oprogramowanie
Ważną częścią linii produkcyjnej, a także logistyki, jest także dobrze działające oprogramowanie. Systemy informatyczne mogą obecnie obsługiwać praktycznie dowolne procesy i działania. Ich funkcjonalność musi być jednak dopasowana do konkretnych potrzeb danej firmy. Oprócz tego liczy się bezpieczeństwo – warto stawiać jedynie na sprawdzone rozwiązania, które zapewnią pracę bez ryzyka.
Z użyciem właściwego oprogramowania można m.in. na bieżąco monitorować stan produkcji i wysyłki towarów. Oprócz tego możliwe jest też kontrolowanie działań poszczególnych pracowników, w tym kierowców. Takie rozwiązania to podstawa logistyki – dzięki nim można znacznie zwiększyć wydajność i poprawić jakość wykonywanych produktów.
Kurtyny świetlne w logistyce
W logistyce warto zadbać nie tylko o wydajność pracy, lecz także o bezpieczeństwo. Wśród polecanych produktów znajdują się m.in. kurtyny świetlne (kurtyny bezpieczeństwa). Z ich użyciem można ograniczyć dostęp do poszczególnych miejsc i stale monitorować strefy zagrożeń. Z takimi rozwiązaniami można spotkać się np. w przemyśle spożywczym czy przy różnych maszynach w przemyśle ciężkim. Mogą one posłużyć również do usprawnienia procesów logistycznych poprzez dokładne wskazanie lokalizacji przyjmowania i odbioru towarów.
Artykuł partnera
.