Zastosowanie siłowników powietrznych w gospodarce rynkowej
Siłowniki pneumatyczne są podstawą każdego przemysłu, na produkcji stali, artykułów spożywczych czy opakowań. Nie istnieje miejsce w zakładzie, gdzie pracują maszyny, która nie posiada siłowników, bez tego elementu nasza produkcja jest niemożliwa ewentualnie pracuje za pomocą ludzkich dłoni co w dzisiejszych czasach nie ma sensu.
Zasada działania
Siłownik pneumatyczny działa na zasadzie zmiany sprężonego powietrza w energie mechaniczną, w środku obudowy jest tłok, który jest wprawiany w ruch przez sprężona powietrze które go wypycha z bardzo dużą siłą. Na rynku dostępne jest kilka podstawowych typów siłowników, które różnią się od siebie rodzajem ruchu. Siłownik jednostronnego działania po wysunięciu się tłoczyska, wraca do stanu początkowego dzięki sprężynie. Siłownik dwustronnego działania porusza się bez użycia sprężyny, gdzie sprężone powietrze porusza tłoczyskiem w jedną i drugą stronę.
Rodzaje siłowników
Siłowniki dzielimy na trzy podstawowe rodzaje, są to elektryczne, hydrauliczne oraz pneumatyczne. Mówiąc o pneumatycznych są najprostsze w budowanie, to samo można o nich powiedzieć w kwestii działania. Rodzaje siłowników dzielimy na liniowe, krzywoliniowe, kątowe. Siłownik elektryczny działa za pomocą przekładni, która obraca śrubą napędową, po której przesuwa się nakrętka. Ostatni czyli hydrauliczny działa przy pomocy cieczy o odpowiedniej gęstości, w tym przypadku najlepiej sprawdzają się oleje hydrauliczne. Ciecz wtłaczana jest pod ciśnieniem do środka cylindra i napiera na tłok
Siłownik pneumatyczny, dlaczego warto się na niego zdecydować?
Siłownik pneumatyczny łatwiej mówiąc siłowniki powietrzne, są najbardziej popularnymi z siłowników, występuje ich największa ilość w przemyśle w Europie, jak i na świecie ze względu na swoją prostotę i dostępność. W większości maszyn są wykorzystywane w oryginalnej postaci którą proponuje producent maszyny, choć kiedy się zepsuje można znaleźć zamienniki, które nawet mogą być bardziej wydajne. Mówiąc o rozmiarze tłoczyska nie będzie problemu ze znalezieniem, ponieważ jak wcześniej było wspomniane jest bardzo dużo producentów, którzy posiadają w ofercie, świetne zamienniki innych marek stworzonych z materiałów najlepszej jakości.
Amortyzacja w siłownikach
Amortyzacja w siłownikach jest bardzo istotnym elementem, ponieważ dzięki niemu jego żywotność jest dłuższa i tłok przy powrocie nie uda się w ściankę urządzenia. Siłownik który ma mały skok nie jest w stanie osiągnąć dużych prędkości, ponieważ od razu osiąga maksymalny wysuw, Przy większym wysuwie powrót jest dynamiczniejszy i z większą prędkością wraca do stanu początkowego. Przy zakupie można zwrócić uwagę z czego jest wykonana amortyzacja, następnie sprawdzić w sieci czy akurat te tworzone ma dobre właściwości asekurujące.
Podsumowanie
W świecie doborów siłowników jest bardzo dużo niewiadomych, najprościej i najlepiej jest przez zakupem sprawdzić jaki siłownik posiadamy, jakie ma właściwości czy pasował naszej maszynie czy nie pod względem wytrzymałości. Zależy kiedy się zepsuł, jeśli to było po kilku latach warto zaopatrzyć się w podobny element, ale jeśli była to kwestia miesięcy, warto kupić nowy, który został wykonany z lepszej jakości materiałów, każda maszyna jest inna, każda pracuje w innych warunkach i innym czasie pracy. Dlatego warto pamiętać, aby czytać tabliczki znamionowe jeśli nie jesteś ekspertem w tym temacie, siłowniki ich wytrzymałość i z czego są wykonane. Jest to dość szeroka wiedza i jeśli pracujesz w zawodzie technicznym, gdzie ich znajomość jest obowiązkowa, warto jest regularnie poszerzać swoją wiedze, ponieważ nowe technologie pojawiają się z miesiąca na miesiąc, a wytrzymałość i praca maszyny powinna być najważniejsza w trakcie pracy.
Artykuł partnera
.