Uchwała w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II przyjęta przez podkarpacki Sejmik
PODKARPACKIE.

Sejmik województwa podkarpackie dziś (poniedziałek, 27 marca 2023 r.) podjął stanowisko w sprawie „obrony dobrego imienia Świętego Jana Pawła II”.
W dyskusji zabrał głos poseł Grzegorz Braun. W swojej wypowiedzi przypominał wycofanie tzw. uchwały „anty-LGBT”, co miałoby być niezgodne z nauczaniem Jana Pawła. Przewodniczący Jerzy Borcz, prowadzący obrady zapowiedział analizę słów posła pod kątem prawnym.
W odpowiedzi posłowi zabrał głos członek zarządu województwa Stanisław Kruczek. Skrytykował wypowiedzi Grzegorza Brauna i jego postawę.
- Od faszyzmu, wojny i posłów spadochroniarzy chroń nas Panie – skomentował. - Niech pan w swoim regionie naucza.
W odpowiedzi odpowiedzi poseł Braun (przy wyraźnym sprzeciwie przewodniczącego sejmiku), stwierdził, że przedstawiciele jego rodziny 100 lat temu bronili Podkarpacia.
Sytuacja zrobiła się napięta, przewodniczący Jerzy Borcz zarządził przerwę na cza spół godziny.
Po przerwie zabrali głos Antoni Pikul (który jako działacz opozycji demokratycznej z czasów PRL przypomniał jak ważna postacią był Jan Paweł II oraz Jacek Kotula, który także wrócił do uchwały „anty-LGBT”.
Podczas głosowania wszyscy obecni na sali radni Prawa i Sprawiedliwości poparli projekt, w tym także wicemarszałek Ewa Draus, która przyszła na chwilę przed głosowaniem. Uchwałę poparło także trzech radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wstrzymał się Andrzej Szlęzak
Na sali obecni byli Antoni Pikul, Piotr Tomański, Danuta Stępień oraz Krzysztof Feret, ale wyciągnęli karty do głosowania.