Rzeszowską ulicę 3 Maja przed autami strzec będą wysuwane zapory drogowe
RZESZÓW. Miasto już ogłosiło przetarg na ich projekt, dostawę i montaż. Przy okazji zniknąć ma problem z nadużywaniem przez kierowców parkingu przy Ratuszu.

Ulica 3 Maja w Rzeszowie tuż po kolejnej naprawie gwarancyjnej, 18 czerwca 2019. Fot. Adam Cyło
Zamówienie podzielone jest na część podstawową i z prawem opcji. Ta pierwsza dotyczy zaprojektowania i montażu wysuwanych zapór drogowych przy parkingu obok Ratusza oraz na ul. Dymnickiego. Te ostatnie strzec mają przed wjazdami aut na ul. 3 Maja od tej właśnie strony. Być może główny deptak miejski zostanie w taki sposób zabezpieczony również od strony ul. Jagiellońskiej (mniej więcej na wysokości budynku nr 6).
Innymi słowy... żadne tam parklety na ulicy, betonowe kule, czy wielkie donice! Miasto wpadło na inny pomysł. Zarezerwowało na ten cel 239 tys. zł.
Tylko żeby nie było, że miasto postanowiło wsadzić w asfalt jakieś rury i po sprawie! Co to to nie!
Planowane do montażu blokady mają być automatycznie wysuwanymi słupkami parkingowymi. Każdy z zestawów z odrębnym systemem zasilania. Posiadać mają nawet zamontowaną sygnalizację świetlną (całkiem opuszczony - światło zielone, podnoszący się i całkiem podniesiony - światło czerwone).
Planowany rozstaw słupków wyniesie 1,2 m. Wysokość wysuwu wyniesie 500 mm, a średnica pojedynczego słupka to 200 mm. Blokada będzie wyposażona także w sygnalizację akustyczną informującą o ruchu słupków, pętle magnetyczne (indukcyjne), system odblokowywania umożliwiający opuszczanie słupka w razie nagłego wypadku lub awarii zasilania, detektor przeszkód i zabezpieczenie przed uszkodzeniem, który w przypadku wykrycia przeszkody podczas podnoszenia wymusi, że system automatycznie odwróci ruch słupka i opuści go całkowicie oraz system rozpoznawania homologowanych dźwięków (syren) pojazdów uprzywilejowanych do automatycznego opuszczania słupków po ich usłyszeniu.
Oczywiście blokadami będzie można sterować. Albo z centralki sterowniczej, albo też za pomocą specjalnego pilota lub bezpłatnej aplikacji na telefonie.
Zamówienie powinno zostać zrealizowane w ok.2,5 miesiąca od momentu podpisania umowy z wykonawcą. Na razie, do 20 września, miasto czeka na oferty firm.