Uzdrowisko Rymanów po rezygnacji prezes Iwony Olejnik
RYMANÓW-ZDRÓJ, RZESZÓW. W kilku

Od lewej marszałek Władysław Ortyl i przewodniczący rady nadzorczej Uzdrowiska Rymanów S.A. Wacław Szary. Fot. Anna Magda
Marszałek poinformował, że od 2021 roku do zarządu województwa zwracało się kilkukrotnie Centralne Biuro Antykorupcyjne w różnych sprawach dotyczących spółki uzdrowiskowej. Na wszystkie pytania – jak zapewnił - zarząd województwa udzielił wyczerpującej odpowiedzi.
Uzdrowisko Rymanów ma pozytywne wyniki finansowe za 2021 r. (zysk w wysokości 4 mln złotych) oraz dobry wynik za I połowę 2022 r..
W marcu w spółce został przeprowadzony audyt przez radę nadzorczą, a prezes uzdrowiska – Iwona Olejnik oddała się do dyspozycji rady. Było to informacjach o nieprawidłowościach dotyczących zamówień publicznych.
Jak poinformował marszałek - zewnętrzna firma audytowa nie stwierdziła wówczas żadnych zastrzeżeń. Do zarządu wojewóztwa wpłynęło także postanowienie delegatury prokuratury z Katowic, które dotyczyło jednego z pracowników uzdrowiska. To postanowienie nie podlega - zgodnie z prawem - ujawnieniu.
Po wpłynięciu tego dokumentu prezes uzdrowiska złożyła rezygnację 8 sierpnia 2022 (przestanie pełnić funkcję 31 sierpnia 2022 r.).
Jak poinformował przewodniczący rady nadzorczej Wacław Szary, są - jak zawsze w przypadku niepełnego zarządu spółki - dwa wyjścia. Albo oddelgowanie do pełnienia funkcji kogoś z rady nadzorczej, albo powołanie nowego członka. Jak zapewnił rozmowy w tej sprawie trwają.
Podczas konferencji marszałek odniósł się także do kwestii propozycji przejęcia uzdrowiska złożonej przez gminę Rymanów. Marszałek stwierdził, że trudno zgodzić się na taką propozycję w obliczu wyzwań, jakie stoją przed uzdrowiskiem. Samorząd województwa przejmując spółkę uzdrowiskową zobowiązał się do realizacji planu inwestycyjnego. W uzdrowisko już zainwestowanych zostało niecałe 50 mln złotych, a kolejne – ponad 130 mln samorząd planuje przeznaczyć na różne inwestycje.
Były to różnego rodzaju rozbudowy, przebudowy, związane z wyposażeniem, ze stacją uzdatniania wody, a nasze dalsze plany opiewają na ponad 130 mln złotych do 2030 roku – powiedział marszałek.
W planach jest między innymi modernizacja budynku „Krystyna” i utworzenie w nim Centrum Rehabilitacji Geriatrycznej, powstanie Domu Seniora, modernizacja budynku „Leliwa” i „Maria” – gdzie wyremontowana zostanie kuchnia. Inwestycje planowane są także w Zakładzie Produkcji Wód.