W Krzywczy powstała Etno-Izba
POWIAT PRZEMYSKI. A powstała w dawnym Polskim Domu Ludowym, obecnie siedzibie Przedsiębiorstwa Społecznego Mass MediaSan i Świetlicy Wiejskiej.

Fot. powiat.przemyski.pl
W Etno-Izbie można np. zobaczyć stałą wystawę dokumentującą obrzędy i zwyczaje weselne ludności polskiej, ruskiej i żydowskiej zamieszkującej Krzywczę i okolice na przełomie XIX i XX w.
Na Etno-Izbę składa się jedno pomieszczenie wyremontowane i zagospodarowane po dawnej siedzibie miejscowej OSP. Izba przypomina dawny salon, charakterystyczny dla małomiasteczkowej, przedwojennej społeczności.
Można w niej znaleźć wiele przedwojennych mebli oraz przedmiotów codziennego użytku. Niektóre pochodzą z okolicznych miejscowości, a każdy z nich ma swoją ciekawą historię. Ściany zdobią zdjęcia ślubne i weselne przeszłych pokoleń krzywieckiej gminy oraz opisy obrzędów i zwyczajów weselnych.
Etno-Izba połączona jest otwartym przejściem z Centrum Promocji Doliny Sanu i galerii rękodzieła. Stworzona przez Małgorzatę i Janusza Dachnowiczów, lokalnych działaczy – kierownictwa PS Mass MediaSan, którzy od dwóch lat przywracają do blask zabytkowemu przedwojennemu obiektowi, jakim był Polski Dom Ludowy. Został zbudowany staraniem powołanego ówcześnie towarzystwa, w celu krzewienia kultury ludności polskiej zamieszkującej Krzywczę. Dotychczas udało się wyremontować i wyposażyć cztery pomieszczenia, dwa na górze i dwie piwniczki.
Etno-Izba to nie tylko pomieszczenie, organizatorzy zamierzają tam cyklicznie organizować różnego rodzaju wystawy i wydarzenia dokumentując i przedstawiając inne obrzędy i zwyczaje związane z życiem przeszłych pokoleń.
Projekt został częściowo zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu powiatu przemyskiego w ramach otwartego konkursu „Małe Projekty”.
Etno-Izba otwarta jest od środy do piątku w godz. 9.00 - 16.00 a w sobotę i niedzielę w godz. od 11.00 - 16.00.
.