Ile kosztuje energia dla firm?
W zasadzie każde przedsiębiorstwo do swojej działalności potrzebuje energii elektrycznej. Oczywiście możemy na siłę szukać przykładów na zaprzeczenie tej tezy, jednak – o ile istnieją, to są one wyjątkiem. Dlatego też wysokość rachunków za prąd ma spore znaczenie, a czasem może istotnie wpływać na opłacalność całej działalności. Na pewno więc warto się zastanowić, ile kosztuje energia dla firm.

Cena energii dla firm – od czego zależy?
Ogólne zasady sprzedaży energii elektrycznej dla przedsiębiorstw nie różnią się od tych dotyczących odbiorców indywidualnych. Współpraca opiera się na podstawie umowy, którą każdy podmiot może podpisać z dowolnym sprzedawcą. Za fizyczne dostarczenie prądu i ciągłość dostaw odpowiada z kolei Operator Sieci Dystrybucyjnej, który zarządza infrastrukturą energetyczną na danym terenie. Układ taki ma spore zalety. Przede wszystkim gwarantuje utrzymanie odpowiedniej jakości usług i jednocześnie generuje naturalną konkurencję między poszczególnymi sprzedawcami – co na pewno jest korzystne dla klienta. Warto przy tym też dodać, że sama współpraca na tej linii w przypadku niewielkich przedsiębiorstw – a w zasadzie tych z niedużym zapotrzebowaniem, niewiele różni się od sytuacji osób fizycznych. Inaczej wygląda to w przypadku podmiotów korzystających z dużych i bardzo dużych wolumenów energii. Dla nich dedykowane są oferty sprzedaży oparte o ceny giełdowe oraz różne opcje elastycznych rozliczeń. Co przy tym jednak bardzo ważne, opłaty za prąd dla firm nie podlegają kontroli ze strony Urzędu Regulacji Energetyki, co w praktyce oznacza, że każdy podmiot może je kształtować w dowolny sposób. Dlatego też szukanie najlepszego sprzedawcy prądu ma w przypadku firm zdecydowanie większe znaczenie niż w przypadku odbiorców indywidualnych.
Cena energii elektrycznej dla przedsiębiorstw 2021 – czego możemy się spodziewać?
Czy energia dla firm w 2021 będzie drożeć? A może stanieje lub jej ceny utrzymają się na podobnym poziomie?
Cena prądu dla firm jest uzależniona przede wszystkim od wahań kursów na rynku energii. Spore znaczenie mają też oczywiście różnego rodzaju opłaty dodatkowe czy marża sprzedawcy. Te jednak z reguły są o wiele bardziej stałe i przewidywalne. Na giełdzie rok 2020 był okresem zniżkowania kosztów energii, co wynikało w sporej mierze z pandemii COVID-19. W 2021 roku ceny idą do góry. Dodatkowo na koszty prądu w bieżącym roku wpłynęło też wprowadzenie przez rząd tzw. opłaty mocowej, która okazała się wyższa, niż prognozowano. Wszystko to sprawia, że koszty energii elektrycznej dla przedsiębiorstw są w 2021 roku dużo wyższe, niż były rok temu – i prawdopodobnie będą dalej rosnąć. Dlatego też absolutnie nie należy zwlekać z poszukiwaniem sprzedawców z najlepszą ofertą na rynku – mówi specjalista z firmy EWE.
Koszt energii elektrycznej dla firm – jakie są sposoby na jego zmniejszenie?
Perspektywa wyższych wydatków na energię elektryczną z całą pewnością nie jest zachęcająca. Dlatego też tak ważne jest szukanie sposobów na ich ograniczenie. Efekt ten można uzyskać na kilka sposobów:
-
Wprowadzenie oszczędności – to sposób bezkosztowy, który czasem może przynieść całkiem spore efekty. Polega on na racjonalnym używaniu wszystkich urządzeń elektrycznych i wprowadzaniu dobrych praktyk wśród pracowników. Rozsądne korzystanie z klimatyzacji, wyłączanie nieużywanych maszyn, ograniczenie strat ciepła czy rezygnacja z ruchomych schodów i niepotrzebnego oświetlenia – wszystko to pozwoli na zmniejszenie zużycia prądu.
-
Inwestowanie w energooszczędne rozwiązania – to bardzo szerokie określenie, które obejmuje zarówno zakup oszczędniejszych maszyn czy urządzeń, jak i po prostu wymianę żarówek na ledowe coraz zastosowanie czujników ruchu do uruchamiania oświetlenia.
-
Termomodernizacja – obejmująca zarówno pasywne docieplanie budynków, jak i wymianę źródeł ciepła. W tym drugim przypadku bardzo duże możliwości daje kogeneracja, która pozwala na jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Rozwiązanie to jest oczywiście poważną inwestycją, jednak pozwala na uzyskanie znacznego obniżenia kosztów energii i częściowe uniezależnienie od wahań na rynku prądu.
-
Zmiana sprzedawcy – to kolejne bezkosztowe rozwiązanie, które może pozwolić na zmniejszenie wydatków. Kluczem do skuteczności tego kroku jest jednak poszukanie odpowiedniego sprzedawcy, który zaproponuje dużo lepsze warunki, niż dotychczasowe.
Koszty energii elektrycznej to ważna pozycja w wydatkach każdego przedsiębiorstwa. Co gorsza, trudno wyobrazić sobie sytuację, w której obciążenia z tym związane miałyby się zmniejszyć czy chociaż pozostać na podobnym poziomie. Dlatego też warto już dziś poszukać sposobów na ograniczenie ceny za MWh i zmniejszenie zużycia prądu.
Artykuł sponsorowany
.