Politechnika Rzeszowska podpisała umowę z firmą Talkin Things
RZESZÓW. Umowa dotyczy m.in. wspólnego prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w zakresie techniki radiowej identyfikacji obiektów Radio Frequency IDentification (RFID).

To właściwie kontynuacja współpracy uczelni z tą spółką. Jak mówi prof. Piotr Jankowski-Mihułowicz:
-Z Talkin Things współpracujemy od 2017 r. Mamy już wspólne osiągnięcia i badania, m.in. dla międzynarodowych firm z branży medycznej, odzieżowo-sportowej czy produktów szybkorotujących FMCG, a także wspólne wysoko punktowane publikacje naukowe. Pracownicy firmy są naszymi doktorantami. Szykujemy się także do wspólnych przedsięwzięć projektowych z wykorzystaniem naszego patentu na wynalazek. Będzie to miało istotne znaczenie w trzecim kryterium ewaluacji dyscypliny naukowej PRz automatyka, elektronika i elektrotechnika.
Podpisana właśnie umowa ma na celu nawiązanie współpracy w zakresie prowadzenia badań naukowych, prac badawczo-rozwojowych dotyczących techniki radiowej identyfikacji obiektów RFID. Talkin Things jest integratorem techniki RFID posiadającym możliwości dostarczania kompleksowych rozwiązań informatycznych typu B2B (business to business) oraz B2C (business to consumer) w zakresie innowacyjnego sposobu komunikacji z klientem końcowym, a także ochrony oryginalności marek oraz łańcucha dostaw.
W ramach współpracy firma udostępnieni uczelni infrastrukturę techniczną i materiały niezbędne do prowadzenia badań naukowych i prac dydaktycznych w zakresie wynikającym z zapisów umowy. Z kolei Politechnika Rzeszowska zobowiązała się do udostępnienia firmie Talkin Things wiedzy oraz specjalistycznych laboratoriów badawczych i dydaktycznych niezbędnych do realizacji zadań w ramach współpracy.
Strony zadeklarowały współdziałanie we wzajemnym promowaniu przedsięwzięć i rezultatów prac w krajowych i zagranicznych środowiskach przemysłowych oraz naukowo-badawczych, m.in. przez prezentowanie ich w publikacjach naukowych, artykułach i prezentacjach. Współpraca obejmować będzie także wspieranie procesu dydaktycznego przez pracowników Talkin Things nad wybranymi i uzgodnionymi z przedstawicielami naszej uczelni pracami inżynierskimi lub magisterskimi przygotowywanymi przede wszystkim przez studentów Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej, a także konsultacji na etapie ustalania tematów takich prac pod kątem możliwości zastosowania rezultatów w przedsiębiorstwie. W ramach umowy studenci uczelni będą mogli odbywać praktyki i staże w firmie partnerskiej, a także zdobywać tam zatrudnienie.
Firma posiada linie produkcyjne identyfikatorów RFID, które w niedługim czasie zostaną przeniesione na Podkarpacie do siedziby B+R na Dworzysku. Zaplecze badawczo-rozwojowe Talkin Things funkcjonuje w Rudnej Małej i powstawało na Politechnice Rzeszowskiej.