Osada Słowiańska w Stobiernej w gminie Dębica będzie działać nadal
GMINA DĘBICA. Po „filmowym” oświadczeniu Piotra Kamińskiego ze stowarzyszenia opiekującego się osadą, o wypowiedzeniu mu umowy przez władze gminy, zrobił się mały medialny szum...

Fot.ugdebica.pl
„7 stycznia 2021 r... Po prawie 9 latach opuszczam starosłowiańską w Stobiernej, którą od 2012 r. prowadziłem i która powstała z mojego pomysłu” rozpoczynał pożegnanie Piotr „Ziemowit” Kamiński, prezes Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki - Palana Gera.
Piotr Kamiński przyznawał w komunikacie, że stowarzyszenie pokonała pandemia. A kłopoty miały zacząć się jeszcze w marcu ubiegłego roku. Zamarła turystyka. Co gorsze, głównym „klientem” osady były szkoły, organizujące tam wycieczki. A tych również zabrakło.
Nie mając za bardzo z czego opłacić czynszu dzierżawnego gminie, stowarzyszenie poprosiło o pomoc (zmniejszenie wysokości opłat) jej władze. Te najpierw miały odmówić, a po rezygnacji z prowadzenia osady przez samo stowarzyszenie, namówiły je jednak do kontynuacji działalności, obiecując pomoc po wakacjach. Nic z tego jednak nie wyszło a urząd końcem roku sam wypowiedział stowarzyszeniu umowę.
Piotr Kamiński co prawda przyznawał, że zgodnie z umową gmina miała do tego jak najbardziej prawo, ale jak dodawał „po co było nam obiecywać, że otrzymamy pomoc, żebyśmy prowadzili to dalej, skoro ta pomoc nie przyszła i mogliśmy już zupełnie spokojnie podziękować w czerwcu i nie robić sobie kosztów dalszej dzierżawy”
Na odpowiedź władz gminy Dębica nie trzeba było długo czekać. Na swojej stronie opublikowały one oficjalne oświadczenie. Jak napisał w nim Zdzisław Siwula, zastępca wójta gminy”
„Gmina Dębica nie likwiduje Osady Słowiańskiej. Zmienia się tylko podmiot zarządzający, którym będzie Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica.
Otrzymałem pełnomocnictwo do sfinalizowania porozumienia poprzez zlecenie usług edukacyjnych pt. „Żywe lekcje historii”. Prowadziłem rozmowy z Panem Piotrem Kamińskim w tej sprawie, ale niestety pandemia i obostrzenia uniemożliwiły takie rozwiązanie do dnia dzisiejszego.
Brak opłat za dzierżawę nie stanowił najważniejszego problemu we współpracy ze Stowarzyszeniem. Od dłuższego czasu pojawiały się kłopoty w dotrzymaniu zapisów umowy przez zarządcę, w tym przede wszystkim w kwestii utrzymania osady w dobrym stanie technicznym, na co wielokrotnie zwracali uwagę zarówno radni jak i mieszkańcy Gminy. Z uwagi na zły stan techniczny Grodu, chcąc zapobiec dalszej degradacji podjąłem decyzję o wypowiedzeniu umowy nie wykluczając dalszej współpracy.
Brak jest delegacji prawnej do zastosowania powszechnego zwolnienia z płatności czynszów najmu przez Wójta Gminy Dębica, ale dla Stowarzyszenia, w obecnym stanie prawnym, po udokumentowaniu sytuacji finansowej, istnieje możliwość rozpatrzenia wniosku o zastosowanie ulgi. Nadmieniam, że Stowarzyszenie mogło skorzystać ze wsparcia Rządu w ramach tarcz antykryzysowych. W tym kontekście dziwi więc negatywny komentarz jednego z radnych, który nigdy nie interesował się stanem obiektu ani działalnością Stowarzyszenia w Stobiernej.
W najbliższych miesiącach zostaną przeprowadzone prace renowacyjne obiektu, a po ich zakończeniu ponownie zostanie udostępniony dla zwiedzających.
Wójt Stanisław Rokosz spotka się z Prezesem Piotrem Kamińskim aby podziękować za dotychczasową działalność i ustali możliwość wsparcia oraz dalszej współpracy.
Dziękuję za wszystkie uwagi oraz komentarze, które świadczą tylko o potrzebie istnienia takiego obiektu”.
Samo Stowarzyszenie Słowian Doliny Wisłoki – Palana Gera zapowiedziało już budowę nowego grodu, ale nad jeziorem Strzegocickim koło Pilzna.