Podkarpaciu powstał Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu
W podkarpackim Gorajcu na Roztoczu przyjęto Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu.

Inicjatorzy Kodeksu Odpowiedzialnych Festiwali. Fot. Gosia Kawka
W ubiegłym tygodniu do Chutoru Gorajec przyjechali organizatorzy festiwali, przedstawiciele organizacji społecznych i samorządowych z całej Polski. Opracowany i przyjęty przez nich Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu to zbiór ogólnych zasad i dobrych praktyk dotyczących ekologii i kontaktów z lokalnymi mieszkańcami, którymi warto kierować się przy planowaniu wydarzeń. Jego celem jest „zachęcanie do poszanowania natury i siebie nawzajem”.
Wśród sygnatariuszy znaleźli się przedstawiciele m.in. Cieszanów Rock Festiwal, Kazimiernikejszyn, Pannonica Festival, Folkowiska, Festiwalu Digeridoo „Dźwięki z Korzenia”, Festiwalu Wędrowiec, Ethnopolany, Festiwalu Smaków, Folkobrania czy Zlotu Przyjaciół Karczaka.
- Wśród nas, inicjatorów kodeksu, dominują organizatorzy imprez o tematyce z pogranicza folku, kultury tradycyjnej i ekologii, głównie rezydujące na wschodzie Polski. To wydarzenia, które odbywają się często w małych miejscowościach, zmieniając ich codzienny rytm życia, zauważalnie wpływając przez to na otoczenie. Organizatorzy takich wydarzeń są szczególnie wyczuleni na dbałość o środowisko oraz relacje z sąsiadami i ich potrzeby - mówi Maciej Piotrowski ze Stowarzyszenia Animacji Kultury Pogranicza Folkowisko, członka Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
PROT wspiera całą inicjatywę.