85-lecie Polskiego Związku Łuczniczego
RZESZÓW, WARSZAWA. Odznaczenia dla podkarpackich działaczy łuczniczych.
Polski Związek Łuczników – mający swoje korzenie w Związku Strzeleckim – zarejestrowany został 7 lutego 1927r.
Pierwsza sekcja łucznicza na terenie obecnego województwa podkarpackiego powstała w Jarosławiu w 1928r z inicjatywy dowódcy 3 Pułku Legionów płk. Michała Zabdyra. Ożywiona działalność polskich łuczników doprowadziła wkrótce do zorganizowania w 1931r. we Lwowie Międzynarodowego Kongresu Łuczniczego (odbywającego się podczas rozgrywanych I Mistrzostw Świata) i powołania Międzynarodowej Federacji Łuczniczej.
Z okazji jubileuszu 85 lecia Polskiego Związku Łuczniczego w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie odbyło się spotkanie wielu pokoleń zawodników, trenerów i działaczy związanych z tą dyscypliną sportu.
Na jubileuszowym spotkaniu w Centrum Olimpijskim za wieloletnią pracę na rzecz łucznictwa nagrodzeni zostali: w kategorii Działacz 85 lecia – wieloletni Prezes Rzeszowskiego Okręgowego Związku Łuczniczego i Honorowy Prezes PZŁucz – Bolesław Pezdan, złotymi odznakami „Za zasługi dla sportu” – Wiesław Opałek i Wacław Siuta, srebrnymi – Stanisław Klęba, Barbara Wojnar-Baran oraz brązowymi – Wiesław Kutyła, Dariusz Molęda, Jan Popowicz i Stanisława Warchałowska.
Liczne grono znanych rzeszowskich zawodników, trenerów (wśród nich zasłużonego trenera Resovii – Józefa Tomkiewicza) i działaczy uhonorowano okolicznościową statuetką 85 lecia PZŁucz.
Marek Grzesik