„Regionalna Inicjatywa Doskonałości”. Dotacje dla rzeszowskich uczelni
KRAKÓW, RZESZÓW. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło w Krakowie rozstrzygnięcie pilotażowego konkursu w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”. Uczelnie otrzymają w sumie ponad 326 mln złotych na wsparcie badań naukowych ważnych dla regionu i opracowanie długofalowej strategii rozwoju.

Fot. Pixabay/CC0
30 uczelni akademickich z różnych regionów Polski w ramach programu otrzyma w sumie ponad 326 mln złotych. Środki wypłacane będą każdej z nich przez cztery lata.
- Kiedy dyskutowaliśmy nad kształtem Konstytucji dla Nauki, bardzo często z ust naszych partnerów słyszeliśmy o potrzebie równomiernego i sprawiedliwego wsparcia wszystkich uczelni w Polsce – powiedział wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – W odpowiedzi na te głosy uruchomiliśmy specjalne strumienie finansowe, które będą stymulowały uczelnie do dalszego rozwoju. A równocześnie będą brały pod uwagę odmienne misje i potencjały uczelni.
W pilotażowej edycji mogły wziąć udział uczelnie akademickie, których wydziały posiadały w określonych dyscyplinach uprawnienia do nadawania stopni i co najmniej kategorię naukową B.
Wykluczone z konkursu zostały uczelnie spełniające warunki udziału w programie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Dzięki takim zasadom, uczelnie nie rywalizowały o te same środki z największymi uczelniami aspirującymi do statusu uczelni badawczej.
– Chcemy wspierać najlepsze uczelnie, niezależnie od ich wielkości i misji. Ale chcemy także, by dystrybucja środków odbywała się równomiernie. Dlatego też na potrzeby „Regionalnej Inicjatywy Doskonałości” wydzieliliśmy w Polsce 12 regionów. Do każdego z nich trafią środki. Każdy będzie miał realną szansę na rozwój, zależy nam, aby maturzyści po wysoką jakość kształcenia i perspektywy kariery naukowej nie musieli jechać do największych miast – wyjaśniał wiceminister Piotr Müller, kierujący wdrażaniem reformy.
Wnioski można było składać w ramach:
- nauk humanistycznych i społecznych oraz twórczości artystycznej,
- nauk o życiu,
- nauk ścisłych i inżynierskich.
W każdym regionie wyszczególniono jednak inne dyscypliny. Wybór tych dyscyplin wynikał z dwóch przesłanek. Po pierwsze z potencjału naukowego w dyscyplinach (badania naukowe w danym obszarze musiały stać w regionie na odpowiednio wysokim poziomie). Po drugie – z regionalnych inteligentnych specjalizacji, czyli takich obszarów gospodarki i nauki, które zidentyfikowano jako priorytetowe dla rozwoju danego regionu.
Najwięcej zgłoszeń do resortu nauki wpłynęło z regionu mazowieckiego (10), śląskiego (9), a także z zachodniopomorskiego i lubuskiego (7). Wśród zwycięzców pojawiły się uczelnie o bardzo zróżnicowanym profilu – uczelnie uniwersyteckie (8), techniczne (6), medyczne, ekonomiczne, artystyczne, a także morskie. Są dwie uczelnie z województwa podkarpackiego:
- Uniwersytet Rzeszowski nauki o życiu agronomia, technologia żywności i żywienia „Rozwój potencjału badawczego w obszarze nauk rolniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego szansą dla gospodarki żywnościowej” 9 542 500 zł.
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza nauki ścisłe i inżynierskie elektrotechnika, elektronika, automatyka i robotyka, informatyka (dziedzina nauk technicznych), telekomunikacja „Regionalne Centrum Doskonałości Automatyki i Robotyki, Informatyki, Elektrotechniki, Elektroniki oraz Telekomunikacji Politechniki Rzeszowskiej” 11 999 900 zł.
Uczelnie rozpoczną realizację projektów w styczniu 2019 roku – mają 4 lata na realizację założeń.
Pilotaż i konkurs zasadniczy – różnice
Rozstrzygnięty konkurs pilotażowy został ogłoszony w marcu, przed wejściem w życie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. W przyszłości „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” będzie kontynuowana na podobnych, lecz nie identycznych zasadach. Warunki przystąpienia do programu opisane w Konstytucji dla Nauki będą uwzględniały nowe zasady ewaluacji jakości działalności naukowej (będzie oceniała poziom badań naukowych w uczelni w ramach dyscyplin, a nie porównywała wydziały) oraz nowe zasady kształcenia doktorantów. Uczelnie chcące uzyskać finansowanie w ramach programu będą musiały posiadać w dyscyplinie określonej w komunikacie dla danego regionu kategorię A+, A albo B+. Będą musiały także prowadzić szkołę doktorską.