Ponad 208 milionów złotych na Podmiejską Kolej Aglomeracyjną wokół Rzeszowa
RZESZÓW, PODKARPACKIE. Umowa już podpisana.

Dziś (czwartek, 19 lipca 2018 r.) w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim Przemysław Gorgol, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Władysław Ortyl, marszałek województwa Podkarpackiego podpisali umowę na dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej - PKA: Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej”.
Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 301 milionów złotych, w tym ponad 208 milionów złotych pochodzić będzie z Unii Europejskiej.
Najważniejszym elementem inwestycji jest budowa połączenia kolejowego do Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka o długości 4,96 km oraz budowa nowych przystanków osobowych/peronów wraz z infrastrukturą towarzyszącą, węzłów przesiadkowych, mijanek, wiaduktu kolejowego oraz parkingów typu „park&ride”.
- Celem tego projektu jest poprawa stanu komunikacji w aglomeracji rzeszowskiej - mówił obecny podczas podpisania umowy wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik. - Ludzie zostawią samochód i będą korzystać z komunikacji publicznej.
Marszałek Władysław Ortyl wyjaśnił, że celem tego połączenia jest nie tylko dowożenie pasażerów na lotnisko, ale przede wszystkim zapewnienie możliwości dojazdu pracownikom firm z Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis.
- Ostatnio rozpoczęła się budowa kolejnego zakładu, który ma zatrudniać 800 osób – mówił marszałek. - Trzeba zdążyć na szczyt zatrudnienia w Parku.
Inwerstycja powstawać będzie w trybie „Zaprojektuj i wybuduj”, pełne zrealizowanie projektu ma nastąpić do 2022 roku, chociaż niekóre elementy mają być gotowe wcześniej.
Samo połączenie kolejowe ma kosztować około 80 mln zł.
W ramach projektu będą wykonywane też prace na liniach kolejowych nr 71, 91 i 106. Podmiejska Kolej Aglomeracyjna ma łączyć gminy od Dębicy do Przeworska i od Kolbuszowej po Strzyżów.
Inwestycja będzie realizowana w ramach partnerstwa pomiędzy samorządem województwem podkarpackiego, 16 gminami (wśró nich Rzeszów) oraz spółką PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Partnerem wiodącym (beneficjentem projektu) jest województwo, które ponosić będzie pełną odpowiedzialność za przygotowanie, realizację, nadzór i końcowe rozliczenie projektu.