Nauka dla przedsiębiorczości
RZESZÓW. W czwartek (16 czerwca) Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego organizuje Targi Podkarpacka Nauka dla Przedsiębiorczości. Organizatorem imprezy jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego. Impreza odbywa się w ramach projektu unijnego. Realizowanego.
W godz. 8-11 szkoły wyższe zaprezentują maturzystom swoją ofertę edukacyjną. Jednak zasadniczym celem targów jest nawiązanie relacji między firmami a placówkami naukowymi i badawczymi.
Np. na stoisku Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania zaprezentują się instytuty: Gospodarki, Badań i Analiz Finansowych oraz Informatyki Biomedycznej. W targach weźmie też udział Centrum Studiów nad Terroryzmem WSIiZ, a także Enterprise Europe Network i Centrum Usług Informatycznych.
- Targi mają zbliżyć do siebie sektory przedsiębiorców i pracowników naukowych. Chcemy m.in. przekonać przedsiębiorców do korzystania z nowoczesnych technologii teleinformatycznych, jakie oferują laboratoria uruchomione w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ. Taka współpraca to korzyść dla firm podkarpackich. Korzystając z laboratoriów WSIiZ nie będą musiały tworzyć własnych pracowni, za czym idzie oszczędność środków - podkreśla dr Łukasz Piątek z Katedry Systemów Ekspertowych i Sztucznej Inteligencji.
Dr Piątek dodaje też, że współpraca przedsiębiorców uczelnią ułatwia komercjalizację badań, rozwijanie patentów stworzonych przez pracowników katedry Systemów Ekspertowych i Sztucznej Inteligencji WSIiZ.
Projekt RARR "Podkarpacka Nauka Dla Przedsiębiorczości" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IV Szkolnictwo wyższe i nauka, Działanie 4.2 Rozwój kwalifikacji kadr systemu Badania i Rozwój i wzrost świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym.
Głównym celem jest podniesienie świadomości, wiedzy i umiejętności pracowników sektora Badania i Rozwój z woj. podkarpackiego w zakresie sprawnego zarządzania badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi oraz wzrost komercjalizacji rezultatów prac badawczych pod kątem zapewnienia efektywnej współpracy pomiędzy sektorem B+R i przedsiębiorcami. Projekt skierowany jest do pracowników jednostek naukowych, z wyłączeniem przedsiębiorców posiadających status centrów badawczo-rozwojowych oraz pracowników podmiotów działających na rzecz nauki.
ra