Studenci WSIiZ z certyfikatem IATA
Studenci zarządzania lotnictwem (Aviation Management) w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie otrzymali prestiżowe certyfikaty IATA - najbardziej rozpoznawalne na świecie dokumenty, które potwierdzają kompetencje do pracy na rynku przewozów lotniczych.

- Branża lotnicza jest najbardziej międzynarodową, a zarazem wymagającą zapewnienia wysokich standardów bezpieczeństwa branżą na świecie. Konieczny jest więc program certyfikacji, który na całym świecie utrzymywałby te same wysokie standardy – wyjaśnia Michał Ratajczak, prezes Aviation Consulting, firmy która jako jedyna w Polsce zajmuje się przeprowadzaniem egzaminów IATA. - IATA, czyli Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych, skupia 80% rynku transportu lotniczego na świecie, i to właśnie ona wyznacza wspomniane standardy. Doskonale zna zapotrzebowanie na konkretną wiedzę i kompetencje u pracowników sektora przewozów lotniczych – podkreśla Michał Ratajczak.
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest jedną z pierwszych uczelni w Polsce, która umożliwia studentom uzyskanie certyfikatów IATA.
Liniom lotniczym zależy na tym, by zatrudniać pracowników, którzy już posiadają certyfikaty IATA, bo w przeciwnym razie same będą musiały zapewnić odpowiednie szkolenie i egzaminy, a to jest bardzo kosztowne. Egzamin wraz ze szkoleniem dla jednej osoby kosztuje ok. 10 000zł. Studenci WSIiZ mają możliwość zdobyć te certyfikaty bezpłatnie.
Egzamin był bardzo trudny. Składał się z ok. 100 pytań o bardzo wysokim poziomie szczegółowości. Dotyczyły obsługi pasażerów, procedur związanych z bagażami i ładunkami, ochrony lotniska i zapewnienia bezpieczeństwa.
Możliwość uzyskania przez studentów WSIiZ certyfikatów IATA wynika z realizacji przez uczelnię projektu "Logistyka Kariery". Dzięki niemu bezpłatnie korzystają z prestiżowych szkoleń IATA – m.in. IATA Ground Operations Management oraz IATA Cargo Introductory Course.
W ramach projektu studenci Aviation Management mają szansę wziąć udział w szkoleniu ze specjalistycznego lotniczego języka angielskiego oraz poznać specjalistyczny program do zarządzania projektami. Poznają też tajniki codziennej pracy menedżerów rynku przewozów lotniczych, spotykają się ze specjalistami z linii lotniczych, lotnisk oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Biorą również udział w wycieczce fakultatywnej na międzynarodowe lotniska, podczas której zwiedzają m.in. lotnisko Frankfurt-Hahn oraz europejskie centrum sortujące firmy UPS, które zlokalizowane jest na lotnisku w Kolonii.
Projekt będzie realizowany przez 2 kolejne lata, a udział w nim weźmie 40 najlepszych studentów Aviation Management. O przystąpieniu do konkursu zadecyduje średnia ze studiów oraz zaangażowanie w działalność pozadydaktyczną.
- Ze wszystkich wymienionych działań, to właśnie możliwość zdobycia międzynarodowego certyfikatu IATA jest najbardziej lukratywna dla jego beneficjentów – podkreśla Michał Nędza, koordynator projektu Logistyka Kariery. – Na rynku transportu lotniczego nie ma osoby, która nie słyszałaby o certyfikacji Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych. Posiadanie takiego dokumentu jest gwarantem wysokich kompetencji w wybranej dziedzinie.
Kolejna grupa studentów rozpocznie w październiku kurs przygotowawczy do innego certyfikatu, tj. IATA Cargo Introductory Course. Tym razem będzie to 14 najlepszych studentów anglojęzycznego kierunku Logistics, którzy do egzaminu certyfikującego podejdzie na przełomie lutego i marca 2017.