Dobre dane z rynku pracy. Opinia Dominika Łazarza
Pozytywne informacje płyną z ostatnich danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat, który podał, że bezrobocie w całej Unii Europejskiej jest najniższe od 6 lat i dziś kształtuje się na poziomie 9,3 proc.

Dominik Łazarz
W Polsce wg metodologii Eurostat jest ono niższe od średniej unijnej i wynosi 7,1 proc. Warto dodać, że wg najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, który mniej korzystnie wylicza ten wskaźnik, stopa bezrobocie w Polsce spadła pierwszy raz od siedmiu lat do poziomu jednocyfrowego. Ciekawe jest to, że już w siedmiu województwach pozostaje bez pracy mniej niż 10 proc. osób, a rekordzistą jest województwo wielkopolskie gdzie wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 6,4 proc., najgorzej jest w województwie warmińsko-mazurskim (16,1 proc.).
Wracając do danych Eurostat, warto zauważyć, że Polska znalazła się w gronie 23 państw unijnych, w których wskaźnik bezrobocia w przeciągu roku spadł. Najlepsze wskaźniki notują Niemcy (4,5 proc.), Czechy (4,8 proc.), Malta (5,1 proc.), Wielka Brytania (5,3 proc.) oraz Austria (5,7 proc.). Najwyższa stopa bezrobocia notowana jest w Hiszpanii (21,6 proc.), Chorwacji (15,4 proc.), Cyprze (15,1 proc.) oraz Portugalii (12,2 proc.).
Z powyższy danych wynika, że sytuacja na polskim rynku pracy jest dobra, a sam wskaźnik bezrobocia od wielu lat ma tendencję spadkową. Dodatkowo prognozy dla Polski, które kilka dni temu opublikowała Komisja Europejska wskazują, że w 2016 roku bezrobocie spadnie do poziomu 6,8 proc. Oznacza to, że będzie praktycznie na rekordowo niskim poziomie, który zanotowano w 2008 roku, tuż przed europejskim i światowym kryzysem gospodarczym.
Dominik Łazarz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie