Kiedy w Rzeszowie przybędzie turystów? Opinia Waldemara Szumnego
Stolica województwa podkarpackiego nie należy może do głównych polskich miast atrakcyjnych turystycznie, ale jest duża szansa na poprawę tej sytuacji. Potrzebne są tylko nowe ciekawe pomysły na zwiększenie zainteresowania naszym miastem przez przyjezdnych.

Fot. Adam Cyło
Stolica województwa podkarpackiego nie należy może do głównych polskich miast atrakcyjnych turystycznie, ale jest duża szansa na poprawę aktualnej sytuacji w tym zakresie. Potrzebne są tylko nowe ciekawe pomysły na zwiększenie zainteresowania naszym miastem przez osoby przyjezdne.
W Polsce jest wiele miejsc i miast, które mają sporo do zaoferowania dla turystów. Jak na razie Rzeszów nie znajduje się tutaj w czołówce, chociaż pierwsze symptomy zmian powoli zaczynają się pojawiać.
Przede wszystkim jest już dosyć przyzwoita baza noclegowo-hotelowa, i to jeśli chodzi zarówno o ilość, jak i o jakość. Także skomunikowanie „ze światem” grodu nad Wisłokiem jest coraz lepsze – ruch lotniczy bije kolejne rekordy, a ostatnia część autostrady już niedługo domknie całość trasy A4.
Najwięcej do zrobienia jest na polu ciekawych atrakcji turystycznych. W zasadzie głównym miejscem do zaoferowania dla zwiedzających jest podziemna trasa turystyczna, bo trudno za takowe uznać fontannę multimedialną czy okrągłą kładkę. Dlatego cieszy fakt, że coraz realniejsze są plany powstania ogrodu zoologicznego, w dodatku umieszczonego w bardzo interesującym miejscu.
Otóż na ostatniej lipcowej sesji Rada Miasta Rzeszowa podjęła uchwałę o przystąpieniu do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w okolicy al. Sikorskiego i ul. Robotniczej na osiedlu Zalesie. Najważniejszym elementem tego planu jest utworzenie na Zalesiu niezwykle ciekawych terenów rekreacyjnych, połączonych z minizoo oraz ogrodem botanicznym.
Docelowo na obszarze 24 hektarów za 100 mln zł ma powstać Innowacyjny Park Nauki i Rekreacji, z wyodrębnioną m.in. strefą edukacyjną, strefą sportów zimowych oraz gier i zabaw. Taki park nauki i rozrywki będzie niewątpliwie ciekawą atrakcją turystyczną, która spowoduje zwiększony napływ odwiedzających nasze miasto gości. To zaś przełoży się na konkretne korzyści ekonomiczne. Warto dodać, że już trwają prace budowlane dotyczące poszerzenia al. Sikorskiego (po 2 pasy ruchu w każdą stronę) w tamtym terenie.
Zatem najnowsza decyzja radnych ofertę turystyczną Rzeszowa zdecydowanie wzbogaca – miejmy nadzieję, że te śmiałe plany znajdą szybkie urzeczywistnienie i Rzeszów wkrótce będzie mógł przyciągać kolejnych turystów i mieszkańców naszego miasta interesującym Parkiem Nauki i Rekreacji z elementami ogrodu zoologicznego (m.in. motylarium) i botanicznego.
Gdyby jeszcze dodatkowo udało się stworzyć ciekawą ofertę kulturalną w Zamku Lubomirskich – na przykład Muzeum Kresów Rzeczypospolitej – to wszystko to razem mogłoby uczynić Rzeszów niezwykle interesującym punktem na turystycznej mapie Polski.
Waldemar Szumny, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa