Poznać źródła stresu zawodowego i przeciwdziałać mu
RZESZÓW. Konferencja "Stres w pracy? Nie, dziękuję!"

Uczestnicy Konferencji
W piątek, 22 maja 2015 w Hotelu Rzeszów, z inicjatywy Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, odbyła się konferencja pt. „Profilaktyka zagrożeń psychospołecznych związanych z pracą”.
Konferencja była elementem europejskiej kampanii „Stres w pracy? Nie, dziękuję!” 2014-2015. W jej ramach w blisko 40 państwach europejskich podczas seminariów i warsztatów upowszechniana jest wiedza na temat stresu zawodowego i sposobów przeciwdziałania mu.
W gronie kilkudziesięciu przedstawicieli podkarpackich organizacji z sektora publicznego i prywatnego, pracowników i pracodawców oraz ekspertów z CIOP-PIB, Instytutu Rozwoju Personelu WSIiZ w Rzeszowie, Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów, Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie omówiono m.in. psychospołeczne źródła stresu w pracy, prawne aspekty mobbingu, narzędzia do diagnozy stresu w miejscu pracy, programy prewencyjne przeciwdziałające negatywnym skutkom stresu zawodowego, a także techniki zarządzania stresem oraz ofertę wsparcia dla działów zarządzania kadrami.
- Ważne, aby wzrostowi świadomości na temat powagi zagrożeń związanych ze stresem zawodowym towarzyszył również wzrost wiedzy na temat skutecznych narzędzi wsparcia. Takich m.in. jak: „Skala Ryzyka Psychospołecznego,” czyli dostępne on-line, bezpłatne narzędzie diagnostyczne Instytutu Pracy w Łodzi; programy prewencyjne, w tym szkolenia Inspektoratów Pracy czy spotkania Podkarpackiego Klubu HR firmowane przez Instytut Rozwoju Personelu WSIiZ - mówi Ewa Nowak-Koprowicz z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej przy WSIiZ w Rzeszowie, pomysłodawczyni rzeszowskiego spotkania.
Kampanię zainicjowała Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy w Bilbao, po alarmujących danych o miliardach euro rocznie kosztów zaburzeń zdrowia psychicznego w Europie za które odpowiada stres i zagrożenia psychospołeczne związane z pracą.
Patronem medialnym wydarzenia był portal zdrowieinatura24.pl