Ekologiczni producenci z Podkarpacia prezentują się w Japonii
TOKIO. Producenci ekologicznych miodów, owoców, mięsa i wyrobów garmażeryjnych z Podkarpacia po raz pierwszy mają okazję promować swoją ofertę na targach Health Food Exposition, które w dniach 20-22 maja br. odbywają się w Tokio.

Fot. Michał Tabisz
Udział w imprezie to część programu misji gospodarczej do Japonii zorganizowanej przez Stowarzyszenie Ekologia Polska we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą w ramach projektu EcoEuropa.
Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Tokio prezentuje się m.in. Pasieka Ekologiczna z Korzenicy. To jedna z największych eko-pasiek w Polsce pozyskujących miody spełniające wszystkie wymogi certyfikowanych produktów ekologicznych. W Japonii promuje m. in. podkarpacki miód ze spadzi iglastej. Najwyższe standardy jakości i ekologii charakteryzują także wyroby garmażeryjne firmy "Ekopierożek" z Krosna. Produkowane przez nią pierogi z mięsem i z kapustą były jednym hitów degustacji polskiej kuchni, jaka odbyła się podczas lunchu biznesowego, zorganizowanego dziś (czwartek 21 maja 2015) w ambasadzie RP w Tokio.
Podkarpacia jest jeszcze firma Bioconcept-Gardenia z Kańczugi.
Obecny w Tokio dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej w Urzędzie Marszałkowskim Michał Tabisz podkreśla, że wejście z podkarpacką ekożywnością na rynek japoński to duże wyzwanie, ale warto je podjąć.
- Japończycy są bardzo wymagającymi klientami, a ich procedury w zakresie jakości są niezwykle restrykcyjne. Mają też specyficzne oczekiwania jeśli chodzi o sposób pakowania produktów czy ich transport. Dlatego tak ważne jest nawiązanie bezpośrednich kontaktów nie tylko z potencjalnymi importerami, ale także z polskimi placówkami dyplomatycznymi i handlowymi w Japonii, które wiedzą jak poruszać się na tym rynku. Te relacje będą niezwykle pomocne w dalszych etapach rozmów biznesowych.
Uczestnicy misji gospodarczej z Podkarpacia, w tym także Michał Tabisz, Paweł Krajmas prezes Polskej Ekologii i prezes Zakładu Mięsnego Jasiołka, Jerzy Bańkowski z pasieki i Robert Szelc z Ekopierożka spotkali się m. in. z ambasadorem RP w Japonii Cyrylem Kozaczewskim, z którym rozmawiali nie tylko o eksporcie żywności, ale również o atutach gospodarczych regionu i możliwościach przyciągnięcia na Podkarpacie japońskich inwestorów. Jeszcze w tym roku województwo mają odwiedzić dziennikarze z Japonii w ramach wizyty studyjnej.
W misji biorą udział prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski, prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Piotr Ziemann oraz prof. Jerzy Szymona, prezes Jednostki Cerytyfikującej Ekogwarancja PTRE - jednej z dwóch w Polsce mających uprawnienia na rynek japoński.