Tytuły „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa” dla księdza Ireneusza Folcika i Zygmunta Solarskiego
RZESZÓW. Znany ksiądz oraz popularny działacz turystyczny i przewodnik.

Ksiądz Ireneusz Folcik i Zygmunt Solarski.
Dziś (niedziela, 18 stycznia 2015) w przeddzień rocznicy lokacji Rzeszowa w Filharmonii Podkarpackiej odbyła się uroczystość wręczenia medali „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa”. Otrzymało je dwóch rzeszowian - ksiądz Ireneusz Folcik i Zygmunt Solarski. Tytuły przyznała Rada Miasta Rzeszowa.
Postać księdza Folcika przybliżył Mieczysław Janowski, były prezydent, senator i były europoseł.
Ireneusz Folcik urodził się 29 lipca 1943 roku w Łężanach koło Miejsca Piastowego. W 1968 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1975 roku został skierowany przez biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka do Rzeszowa. Aż do 2014 pełnił funkcje proboszcza parafii Świętego Józef na Staromieściu. Był też dziekanem dekanatu Rzeszów-Północ, jest kanonikiem gremialnym kapituły rzeszowskiej, oraz kapelanem papieskim. Wykładał w Seminarium Duchownym w Rzeszowie, doktorat obronił w 2006 roku. Prowadził duszpasterstwo akademickie „Wieczernik” przy kościele , duszpasterstwo nauczycieli akademickich. Ponadto współpracował z tygodnikiem San, dwie kadencje zasiadał w Radzie Programowej Radia Rzeszów, przewodniczył Rzadzie Programowej Radia Via. Ksiądz prałat był też czynnym sportowcem, wychowawcą i opiekunem sportowców i kibiców.
- Gaude Mater Resovia – ciesz się Rzeszowie – zakończył Mieczysłąw Janowski.
Z kolei zasługi Zygmunta Solarskiego omówił Andrzej Dec, długoletni radny i przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.
- Ileż to Zygmuncie szlaków wydeptałeś po Beskidzie, że za tobą taka sława przewodnicka idzie – przytoczył fragment wiersza, ułożonego kilka lat temu na część laureata.
Zygmunt Solarski, znany też pod pseudonimem Pigmej urodził się 22 września 1936 roku w Laszkach z rodziny ziemiańskiej. Pracował jako technik dróg kołowych i mostów. Od 1996 roku na emeryturze. Jego pasją jest turystyka, jako członek i przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego organizował rajdy spływy i wyprawy.
- Zygmunt Solarski czerpie z niewzruszonego fundamentu wiary i patriotyzmu – przypomniał Andrzej Dec. - To on stawał pierwszy krzyż na Tarnicy, organizował rekolekcje.