Rolnictwo

Co wpływa na ceny na rynku zbóż?
Zmiany na rynku zbóż mają spory wpływ na opłacalność produkcji rolniczej. Aby zmaksymalizować zyski z produkcji, rolnicy muszą nieustannie monitorować aktualne ceny ziarna i zmieniające się trendy. Na wahania cen zbóż może mieć wpływ wiele czynników — związanych zarówno bezpośrednio z produkcją, jak i zawirowaniami politycznymi czy ekonomicznymi na rynkach międzynarodowych. więcej »
Zobacz także
Jak będzie przyszłość sektora ogrodniczego w Polsce
Liderzy branży warzywnej, jabłkowej i jagodowej ocenili zagrożenia na polu bezpieczeństwa żywnościowego. Jest to m.in. niekorzystna struktura polskiego rynku rolno-spożywczego, wynikająca z niej niska rentowność, rozwój kompetencji produkcyjnych za cenę braku kontroli nad łańcuchem wartości. Określili także 5 obszarów strategicznych dla rozwoju sektora. To obszary niezbędnych działań, które należy poddać debacie.
Grypa ptaków w Polsce. Podkarpackie na tle kraju
Nie ma i nie będzie embarga na wywóz polskiego drobiu z terenów objętych unijnymi obostrzeniami do innych krajów Unii. To najważniejsza informacja z piątkowych uzgodnień Komisji Europejskiej, która sytuację w naszym kraju ocenia jako niestabilną i ryzykowną, a skalę rozprzestrzeniania się w Polsce wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków uznaje za wyjątkowo wysoką.
Pryszczyca na Słowacji, wzmożone kontrole na Podkarpaciu
PODKARPACKIE. Sobotnia odprawa sztabu kryzysowego pod przewodnictwem ministra Czesława Siekierskiego z udziałem wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul oraz przedstawicieli Inspekcji Weterynaryjnej i Straży Granicznej odbyła się na przejściu granicznym w Barwinku.
-
Rosną ceny owoców i warzyw. Czy przyczyną jest tylko inflacja?
Choć Komisja Europejska prognozuje dla Polski wzrost gospodarczy, to ceny również wzrosną w tym roku nawet o 12%[1]. Eksperci PKO BP przewidują, że produkty mączne stanieją, ale dalej będą drożeć warzywa i owoce[2]. W 2020 r. kilogram pomidorów kosztował 6-7zł, dzisiaj w warzywniaku trzeba za niego zapłacić dwa razy tyle. A to dlatego, że rosną również koszty produkcji rolnej, między innymi z uwagi na zły stan polskich gleb. więcej »
-
Wystawa rolnicza w podrzeszowskiej Boguchwale - zobacz zdjęcia
BOGUCHWAŁA. więcej »
-
Dzień Pola – wystawa rolnicza w Boguchwale
BOGUCHWAŁA. W niedzielę (11 czerwca 2023 r.) od godz. 8.00 do 16 00 na polu doświadczalnym Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale ul. Techniczna 4 odbędzie się wystawa rolnicza „Dzień Pola”.\\n\\n więcej »
-
Podkarpacki Bazarek – jarmark produktów prosto od producenta wraca
BOGUCHWAŁA, POWIAT RZESZÓW. Sięgnij po zdrową żywność ze sprawdzonych źródeł. więcej »
-
Targi Żywności Tradycyjnej „Festiwal Podkarpackie Smaki” w Górnie k. Rzeszowa
POWIAT RZESZOWSKI. więcej »
-
Sytuacja na rynku zbóż w Polsce i na świecie
Ceny zboża w USA i w Europie są już poniżej poziomów sprzed rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Czy spadki będą kontynuowane i jakie mogą być tego skutki na polskim rynku? Jest to realne, ale istnieje też czarny scenariusz, dotyczy pszenicy. więcej »
-
Kryzys zbożowy: szanse na wyeksportowanie polskiego zboża przed żniwami są coraz mniejsze
Rząd próbuje zażegnać kryzys dopłatami, ale rozładowanie zalegających zapasów wymaga przede wszystkim kontraktów handlowych, a tych jak na razie nie ma. Pod znakiem zapytania są też ceny zbóż na unijnym rynku. więcej »
-
Polska z alarmującym poziomem zakwaszenia gleb. Podkarpackie na tle kraju
Według ekspertów średnia cena warzyw i owoców w ostatnim roku wzrosła aż o 56%. Jednym z powodów jest spadek plonów. Z kolei zakwit sinic powiększa stref martwych w Morzu Bałtyckim. Obecnie to 18% powierzchni dna morskiego, a ilość powierzchni niedotlenionych szacuje się na 28%. Stanowi to realne zagrożenie dla zwierząt, roślin i człowieka. Jak te zjawiska można powiązać ze stanem polskich gleb? więcej »
-
Nieprawidłowości z ukraińską żywnością pogłębiają trudności polskiego rolnictwa
Dziś o północy Polska wznowiła tranzyt produktów rolnych z Ukrainy przez Polskę. Będą one jednak konwojowane i monitorowane systemem SENT, którym obecnie monitorowany jest m.in. transport paliw, a także plombowane elektronicznymi plombami z systemem GPS. Jednocześnie zakaz importu towarów żywnościowych z Ukrainy został utrzymany, choć część ekspertów nie wierzy w jego skuteczność. więcej »
-
Zakaz importu żywności z Ukrainy. Ale magazyny zboża w Polsce i tak są pełne
Polscy rolnicy od połowy ubiegłego roku alarmowali, że rynek zalewa zboże z Ukrainy. Chodzi głównie o pszenicę, kukurydzę i rzepak. Dymisja ministra rolnictwa i wprowadzenia zakazu wwozu produktów rolnych z Ukrainy (być może niezgodnego z unijnym prawem) nie rozwiązuje problemu braku nabywców chętnych na zakup zboża, które zalega w magazynach. więcej »