Rolnictwo

Co wpływa na ceny na rynku zbóż?
Zmiany na rynku zbóż mają spory wpływ na opłacalność produkcji rolniczej. Aby zmaksymalizować zyski z produkcji, rolnicy muszą nieustannie monitorować aktualne ceny ziarna i zmieniające się trendy. Na wahania cen zbóż może mieć wpływ wiele czynników — związanych zarówno bezpośrednio z produkcją, jak i zawirowaniami politycznymi czy ekonomicznymi na rynkach międzynarodowych. więcej »
Zobacz także
Jak będzie przyszłość sektora ogrodniczego w Polsce
Liderzy branży warzywnej, jabłkowej i jagodowej ocenili zagrożenia na polu bezpieczeństwa żywnościowego. Jest to m.in. niekorzystna struktura polskiego rynku rolno-spożywczego, wynikająca z niej niska rentowność, rozwój kompetencji produkcyjnych za cenę braku kontroli nad łańcuchem wartości. Określili także 5 obszarów strategicznych dla rozwoju sektora. To obszary niezbędnych działań, które należy poddać debacie.
Grypa ptaków w Polsce. Podkarpackie na tle kraju
Nie ma i nie będzie embarga na wywóz polskiego drobiu z terenów objętych unijnymi obostrzeniami do innych krajów Unii. To najważniejsza informacja z piątkowych uzgodnień Komisji Europejskiej, która sytuację w naszym kraju ocenia jako niestabilną i ryzykowną, a skalę rozprzestrzeniania się w Polsce wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków uznaje za wyjątkowo wysoką.
Pryszczyca na Słowacji, wzmożone kontrole na Podkarpaciu
PODKARPACKIE. Sobotnia odprawa sztabu kryzysowego pod przewodnictwem ministra Czesława Siekierskiego z udziałem wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul oraz przedstawicieli Inspekcji Weterynaryjnej i Straży Granicznej odbyła się na przejściu granicznym w Barwinku.
-
Podkarpacka Nagroda Gospodarcza dla Sebastiana Rosoła z PRz Racing
RZESZÓW. Student mechaniki i budowy maszyn Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, lider zespołu koła naukowego PRz Racing Sebastian Rosół otrzymał nagrodę specjalną w konkursie Podkarpacka Nagroda Gospodarcza 2023 za zaangażowanie w prace badawczo-rozwojowe i nieprzeciętne osiągnięcia. więcej »
-
Podkarpacki Bazarek w podrzeszowskiej Boguchwale - 18 listopada 2023
BOGUCHWAŁA, POWIAT RZESZOWSKI. więcej »
-
Zmiany w obrocie nieruchomościami rolnymi
5 października 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Pozornie niewielkie zmiany mogą wpłynąć na sytuację wielu firm, powodując różne utrudnienia, także przy transakcjach fuzji i przejęć. więcej »
-
Raport o stanie wód: Polska wysycha
Tylko 1% rzek w Polsce zostało uznane za posiadające dobrą jakość wody. Ponadto, nasz kraj zajmuje 24. miejsce w Europie pod względem odpływu wody na mieszkańca. Czy to zagraża polskiej produkcji żywności, w tym rolnictwu? więcej »
-
Jakie wózki widłowe wybrać dla rolnictwa?
Myśląc o wózkach widłowych, najczęściej wyobrażamy sobie magazyny, hale produkcyjne, sklepy wielkopowierzchniowe czy place budowy. Tymczasem widlaki coraz powszechniej wykorzystuje się również w gospodarstwach rolnych. Znikają te najmniejsze, pojawia się z kolei coraz więcej średnich i dużych gospodarstw rolnych, które chętnie rozbudowują swoje parki maszynowe. więcej »
-
W Boguchwale trwa wystawa wystawa zwierząt i Giełda Ogrodnicza
BOGUCHWAŁA, POWIAT RZESZOWSKI więcej »
-
Giełda Ogrodnicza oraz wystawy królików i koni w Boguchwale
BOGUCHWAŁA, POWIAT RZESZOWSKI. więcej »
-
Święto Miodu w sobotę w Rzeszowie - będzie jarmark
RZESZÓW. więcej »
-
Do końca sierpnia można zgłaszać żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw
Płatność dla małych gospodarstw będzie przyznana, jeżeli rolnik złoży żądanie (oświadczenie) przyznania tej płatności za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie od 1 do 31 sierpnia 2023 r. więcej »
-
Będą problemy z wyeksportowaniem nadwyżki zbóż. Konieczne odciążenie infrastruktury portowej i kolejowej
Po tegorocznych żniwach na rynek powinno trafić ok. 34 mln t polskiego zboża, z czego ok. 10 mln t nadwyżki trzeba będzie wyeksportować. Ukraina – ze względu na zerwanie przez Rosję umowy zbożowej – będzie musiała transportować swoje zboże przez granicę lądową UE. To zaś oznacza większy tranzyt przez Polskę oraz większe obciążenie infrastruktury portowej i kolejowej. więcej »