Prawo

Co z polskim sądownictwem? Propozycje Komisji Kodyfikacyjnej zaprezentowane w WSPiA
Reforma statusu sędziów w Polsce to główny temat dyskusji w ramach kolejnego posiedzenia Podkarpackiego Forum Myśli Prawniczej. W debacie, która odbyła się w czwartek, 27 marca 2025 r. uczestniczyli m.in.: prof. Krystian Markiewicz, prof. Andrzej Zoll oraz dr hab. Krzysztof Eckhardt prof. WSPiA. więcej »
Zobacz także
Kary za brak zgodności z NIS2 – co grozi firmom, które nie dostosują się do nowych przepisów?
Nowa unijna regulacja dotycząca cyberbezpieczeństwa – dyrektywa NIS2 – znacząco podnosi wymagania wobec firm z kluczowych sektorów gospodarki. Choć jej celem jest wzmocnienie odporności na zagrożenia cyfrowe, to przedsiębiorstwa, które zignorują nowe przepisy, muszą liczyć się z realnymi konsekwencjami – od poważnych kar finansowych po odpowiedzialność osobistą kadry zarządzającej.
Nowe przepisy w transporcie - jakie zmiany czekają firmy w 2025 roku?
Transport drogowy jest jedną z branż nieustannie się zmieniającą, a początek roku jest najlepszym czasem do adaptacji do nowych przepisów przez firmy. Dodatkowe regulacje w zakresie zgłoszeń SENT, inne rozliczenia opłat drogowych czy wzrost podatku od środków transportu w Polsce to tylko jedne z wielu nowości, które zostały niedawno wprowadzone lub zaczną obowiązywać w tym roku.
Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim
Zima sprzyja przeziębieniom, grypom, czy innym chorobom. A najszybciej dochodzić do zdrowia w domu, ograniczając zarażanie współpracowników. Osoby ubezpieczone na czas choroby, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim, mogą liczyć na zasiłek chorobowy. Co do zasady maksymalny okres wypłaty zasiłku chorobowego wynosi 182 dni, ale są wyjątki kiedy ten okres zasiłkowy może być dłuższy lub krótszy.
-
Zmiany terminów rozliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego
Od rozliczenia za 2022 r. obowiązuje nowy termin dla zeznań PIT-28 i PIT-28S, składanych przez podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. więcej »
-
Jakie promocje będą uczciwe i jak firmy będą o nich informować konsumentów
Sejm przyjął nowelizację przepisów, które mają zapobiec fikcyjnym obniżkom w sklepach. Niektóre zapisy ustawy mogą zniechęcić przedsiębiorców do dalszego obniżania cen. więcej »
-
Od 2023 roku wchodzą nowe zasady składania zeznań podatkowych PIT-2
Od stycznia 2023 roku będzie obowiązywać nowy, obowiązywały nowe zasady składania PIT-2 i innych formularzy, służących rozliczaniu zaliczek przez pracodawców. Jak zauważa portal Prawo.pl - według zmienionych zasad - w niektórych sytuacjach, druki muszą wypełnić również zatrudnieni na umowach o dzieło i zleceniach. więcej »
-
Uwaga! Fałszywa stroną systemu e-TOLL
Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ostrzegają przed fałszywą stroną, której adres jest podobny do adresu rządowej strony etoll.gov.pl. więcej »
-
Przedłużenie „zerowej” stawki VAT na żywność
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność. Rozporządzenie przewiduje także przedłużenie preferencji w VAT dla darowizn na rzecz Ukrainy oraz obniżenie stawki VAT na niektóre produkty nawozowe. Tarcza antyinflacyjna w obecnej postaci obowiązuje do końca br. więcej »
-
Wyższe kary dla przestępców. Wchodzi reforma kodeksu karnego
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu karnego. Przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości reforma wprowadza wyższe kary wobec najgroźniejszych przestępców. więcej »
-
Samorządy mają ustawowo zapewnioną ciągłość sprzedaży (dostaw) energii elektrycznej
Wszystkie samorządy po złożeniu oświadczeń mają też zagwarantowane ceny maksymalne za energię elektryczną, w wysokości 785 zł za MWh - bez względu na rodzaj zawartej umowy. Warunkiem skorzystania z ceny maksymalnej od 1 grudnia br. jest złożenie przez samorząd do 30 listopada br. oświadczenia. Jeżeli samorząd złoży oświadczenie w grudniu, cena maksymalna będzie obowiązywała od stycznia 2023 roku. więcej »
-
Czy Polacy wiedzą, co zmienia Nowy Polski Ład i czy zamierzają się na te zmiany przygotować?
Jedynie niecała połowa z nas zdaje sobie sprawę ze zmian w tegorocznych rozliczeniach PIT wynikających z wprowadzenia Polskiego Ładu. Badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie e-pity wyraźnie wskazuje, że Polacy są zdezorientowani i nie poruszają się sprawnie po nowej, podatkowej rzeczywistości. A przynajmniej część z nich powinna. więcej »
-
Dzień Otwarty Notariatu 2022
Celem Dnia Otwartego Notariatu, który jest organizowany od 2010 r. przez Krajową Radę Notarialną we współpracy z izbami notarialnymi, jest edukacja prawna. więcej »
-
Wypadki podczas podróży służbowej i delegacji. Jak jest rola pracodawcy
Według statystyk Komendy Głównej Policji, w 2021 r. doszło do 22,8 tys. wypadków na polskich drogach. Co oczywiste, gro z nich wydarzyło się w momencie jazdy do pracy, z pracy czy w trakcie odbywania podróży służbowej. Jakie są obowiązki pracodawcy jeśli chodzi o odpowiednie przygotowanie pracownika w tym obszarze, a jaka odpowiedzialność? więcej »