Prawo

Co z polskim sądownictwem? Propozycje Komisji Kodyfikacyjnej zaprezentowane w WSPiA
Reforma statusu sędziów w Polsce to główny temat dyskusji w ramach kolejnego posiedzenia Podkarpackiego Forum Myśli Prawniczej. W debacie, która odbyła się w czwartek, 27 marca 2025 r. uczestniczyli m.in.: prof. Krystian Markiewicz, prof. Andrzej Zoll oraz dr hab. Krzysztof Eckhardt prof. WSPiA. więcej »
Zobacz także
Kary za brak zgodności z NIS2 – co grozi firmom, które nie dostosują się do nowych przepisów?
Nowa unijna regulacja dotycząca cyberbezpieczeństwa – dyrektywa NIS2 – znacząco podnosi wymagania wobec firm z kluczowych sektorów gospodarki. Choć jej celem jest wzmocnienie odporności na zagrożenia cyfrowe, to przedsiębiorstwa, które zignorują nowe przepisy, muszą liczyć się z realnymi konsekwencjami – od poważnych kar finansowych po odpowiedzialność osobistą kadry zarządzającej.
Nowe przepisy w transporcie - jakie zmiany czekają firmy w 2025 roku?
Transport drogowy jest jedną z branż nieustannie się zmieniającą, a początek roku jest najlepszym czasem do adaptacji do nowych przepisów przez firmy. Dodatkowe regulacje w zakresie zgłoszeń SENT, inne rozliczenia opłat drogowych czy wzrost podatku od środków transportu w Polsce to tylko jedne z wielu nowości, które zostały niedawno wprowadzone lub zaczną obowiązywać w tym roku.
Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim
Zima sprzyja przeziębieniom, grypom, czy innym chorobom. A najszybciej dochodzić do zdrowia w domu, ograniczając zarażanie współpracowników. Osoby ubezpieczone na czas choroby, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim, mogą liczyć na zasiłek chorobowy. Co do zasady maksymalny okres wypłaty zasiłku chorobowego wynosi 182 dni, ale są wyjątki kiedy ten okres zasiłkowy może być dłuższy lub krótszy.
-
„Mediacje w biznesie” - konferencja szkoleniowa w Rzeszowie
RZESZÓW. Konferencja pn. „Mediacje w biznesie” odbędzie się w budynku Centrum Innowacji Miejskich- Urban Lab przy ul. 3 Maja 13 (I piętro) w Rzeszowie, w piątek, 21 października między godziną 16.00 a 18.00. więcej »
-
Sprawy frankowe w polskich sądach. Już zapadło 11 tysięcy wyroków
Jak wynika z danych 45 sądów okręgowych, w pierwszych siedmiu miesiącach br. zakończono w nich łącznie ponad 10,5 tys. tzw. spraw frankowych. Wydano w sumie blisko 8,3 tys. wyroków. więcej »
-
Zaległości wobec sądów w 2022 r. Podkarpackie na tle kraju
Niezapłacone rachunki to problem, który dotyczy nie tylko banków, pożyczkodawców, ubezpieczycieli czy telekomów. Borykają się z nim także instytucje państwowe, w tym sądy. Na koniec sierpnia 2022 r. w bazie Krajowego Rejestru Długów widniało prawie 163 tys. osób, które zwlekają z uregulowaniem swoich zaległości względem polskiego wymiaru sprawiedliwości. Ich łączna kwota to ponad 755 mln zł. więcej »
-
Ile wynosi najwyższa grzywna za uchybienia podatkowe
Wzrost minimalnego wynagrodzenia, wyznaczany przez rząd, oznacza także coraz wyższe kary za przestępstwa karno-skarbowe. Droższe będą także mandaty. więcej »
-
Zmiany w prawie budowlanym – ma być prościej, ale czy bezpieczniej?
Ministerstwo Rozwoju i Technologii szykuje szereg zmian w prawie budowlanym, których wspólnym mianownikiem ma być znaczne uproszczenie obowiązujących przepisów. Jedna z nich rozszerza listę inwestycji, które nie będą wymagać ani zgłoszenia, ani pozwolenia na budowę – informuje serwis Prawo.pl. więcej »
-
Zmiany upraszczające rozliczenie VAT
Na stronie internetowej RCL opublikowano projekt zmieniający ustawę o VAT, zwany SLIM VAT 3. Jest to kolejny pakiet zmian upraszczających rozliczenia VAT, który zasadniczo należy ocenić pozytywnie. więcej »
-
Ostatni dzień na zmianę formy opodatkowania z ryczałtu na skalę
Możliwość rezygnacji z ryczałtu i opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej osiągniętych od 1 lipca br. do końca 2022 r. skalą podatkową to efekt ustawy #NiskiePodatki obniżającej podatek PIT. więcej »
-
Można ubiegać się o dodatek węglowy
Od 17 sierpnia 2022 r. gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, mogą składać wnioski o rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. złotych. Rozwiązanie to jest wymiernym wsparciem dla wielu polskich rodzin w obliczu narastającego wzrostu cen węgla. więcej »
-
Konsultacje publiczne projektu o zmianie ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków
9 sierpnia 2022 r. rozpoczął się etap konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych projektu ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw, który został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod numerem UC130. więcej »
-
Kary dla przedsiębiorców za nieprzestrzeganie sankcji dotyczących Rosji
Obowiązki przedsiębiorców związane z weryfikacją kontrahentów, pod kątem obecności na tak zwanych listach sankcyjnych opublikowanych w związku z agresją Rosji na Ukrainę to temat, który nadal w praktyce budzi wątpliwości. więcej »