Opinie

Rzecznik MŚP proponuje powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. więcej »
Zobacz także
Co dalej z cenami ropy naftowej i cenami na stacjach paliw
Ropa naftowa bardzo taniała w tym roku. Pozytywne skutki odczujemy na polskich stacjach w okresie świątecznym.
Co się stało z amerykańskimi Patriotami z Jasionki? Co na to Rosjanie. Opinie dziennikarzy DGP
Zbigniew Parafianowicz i Marek Tejchman o tym, co oznacza wycofanie amerykańskiego wojska z ochrony hubu zaopatrującego Ukrainę, walczącą z Rosją.
Albo wiatraki, albo drożej za energię elektryczną. Opinia Bartłomieja Derskiego
Rozwój energetyki wiatrowej został zablokowany, gospodarstwa domowe wolały drożej płacić za energię elektryczną. To ma się zmienić. Powstał rządowy projekt ustawy, ale dla polityków ważne są głosy wyborców.
-
Co trzecia firma w Polsce wciąż obawia się wzrostu cen
Negatywny wpływ inflacji na działalność firm w Polsce z kwartału na kwartał jest coraz słabszy, choć grupa „obawiających się” wciąż pozostaje liczna. Z Barometru EFL na I kwartał tego roku wynika, że 33% firm uważa, że kondycja ich biznesu w najbliższych miesiącach pogorszy się przez inflację. To o 11 p.p. mniej niż kwartał wcześniej i 14 p.p. mniej niż roku temu. więcej »
-
Jaka może być inflacja w 2024 r. Analiza
Rok 2023 to spadająca dynamika cen. Ze szczytów inflacji konsumenckiej (CPI) na poziomie 18,4% zeszliśmy do 6,2%. Do celu (2,5%) wciąż daleko. Rośnie także ryzyko odbicia. Jaka jest aktualna sytuacja inflacyjna w Polsce i czy warto przygotować się na ewentualne utrzymanie tempa wzrostu cen na podwyższonych poziomach przez kolejne lata. więcej »
-
Dobre prognozy dla polskiej branży turystycznej na 2024 r.
Polska branża turystyczna powoli wraca do kondycji sprzed pandemii. W 2022 roku, mimo trwającej za wschodnią granicą wojny, udało się zbliżyć do wyniku z 2019 roku, a ostatnie 12 miesięcy prawdopodobnie były jeszcze lepsze. W przyspieszeniu tego procesu pomogły bony turystyczne, ale spowalnia go za to niedobór kadr w turystyce. więcej »
-
Tylko zdecentralizowany system energetyczny zapewni lokalną odporność kryzysową. Opinia dr Anny Bałamut
– Wojna w Ukrainie pokazuje, że w obliczu zagrożenia kluczową rolę odgrywa bezpieczeństwo na poziomie lokalnym. Ukraina podkreśla znaczenie odnawialnych i rozproszonych źródeł energii – mówi dr Anna Bałamut, ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie w rozmowie z BiznesAlert.pl. więcej »
-
Przedsiębiorcy patrzą w przyszłość z większym optymizmem
W 2024 roku firmy w Polsce weszły w lepszych nastrojach niż w poprzedni rok – wynika z opracowania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Miesięczny Indeks Koniunktury wzrósł w styczniu do poziomu 101,2 pkt, co oznacza przewagę nastrojów pozytywnych. Lepsze wskaźniki są w większych przedsiębiorstwach, przede wszystkim w usługach, produkcji oraz budownictwie. więcej »
-
Ceny gazu już nie podbijają inflacji
Sytuacja jest o wiele lepsza niż przed rokiem, nie żyjemy w zagrożeniu zimowym kryzysem energetycznym. Gaz jest znacznie tańszy, choć jednocześnie dwukrotnie droższy niż przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie. więcej »
-
Inflacja spada. Co dalej z tarczami antyinflacyjnymi
Inflacja w Polsce szybko hamuje, jednak tempo rocznego wzrostu zatrzymało się nieco powyżej 6 proc. Zważywszy na efekt bazy, czyli wysokie wskaźniki sprzed roku, wzrost cen wciąż jest zbyt szybki w relacji do celu inflacyjnego. Problemem pozostaje planowana likwidacja tarcz antyinflacyjnych, która ma nastąpić pod koniec I i II kwartału obecnego roku. więcej »
-
Do 2026 roku nie otworzy się żadna nowa, duża galeria
Handel tradycyjny w ostatnim czasie wraca do wyników sprzed pandemii – w galeriach handlowych sukcesywnie rośnie odwiedzalność i obroty, a sytuacja najemców, po szczególnie ciężkich latach 2021–2022, znacznie się poprawia. – Lokale w galeriach są wypełnione, wynajęte. Popyt na rynku wydaje się stabilny i zdrowy – mówi Maciej Kotowski z JLL. J więcej »
-
Jak unijne kraje reagowały na kryzys energetyczny
W Polsce rząd chronił bardzo rachunki za gaz i energię indywidualnych odbiorców. W innych krajach pomoc była wyższa i bardziej kierowana do przedsiębiorstw, aby chronić jednocześnie firmy i ich pracowników. więcej »
-
Prognozy dotyczące fotowoltaiki na 2024 rok
Każda zmiana roku kalendarzowego to nie tylko czas refleksji i podsumowań, ale również moment, w którym z optymizmem i ciekawością zaczynamy spoglądać w przyszłość, starając się przewidzieć nowe możliwości. W szczególności dotyczy to dynamicznie rozwijających się branż, takich jak fotowoltaika, która w ostatnich latach stała się nieodzownym elementem dyskusji o energetyce. więcej »