Trwa projekt „Efektywne Klastry”
PODKARPACKIE. Jak poprawić współpracę pomiędzy firmami operującymi w sektorze lotniczym i jego otoczeniem?
Dziś (23 października 2014) roku odbyło się spotkanie członków klastra Dolina Lotnicza oraz firm I instytucji współpracujących z klastrem. Uczestnicy w nieco nietypowy sposób próbowali dać odpowiedź na pytanie „ Jak poprawić współpracę pomiędzy firmami operującymi w sektorze lotniczym i jego otoczeniem?”
Spotkanie było elementem projektu badawczego „Efektywne klastry podstawą innowacyjności i źródłem trwałego rozwoju regionalnego”, realizowanego przez Wyższą Szkołę Zarządzania w Rzeszowie oraz Evans School of Public Affairs University of Washington. Projekt finansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 (1.3)
Jak oceniać klastry?
- Klastry zostały zidentyfikowane, ale nikt nie wie jak prowadzić ich ewaluację, czy działają dobrze czy źle - mówi Grzegorz Pisarczyk z Wyższej Szkoły Zarządzania, kierownik projektu Efektywne Klastry. - Nam chodzi o nową metodologię ewaluacji dla klastrów w oparciu o definicję efektywnego klastra
W tej chwili Ministerstwo Gospodarki stoi przed wyborem krajowych klastrów kluczowych, ale jak je oceniać i jak wybrać. Projekt zatem wychodzi na przeciw konkretnej potrzebie. Jego efektem mają być dwa produkty. Pierwszy to księga dobrych praktyk współpracy miedzy firmami lotniczymi, a drugim raport zwierający nową metodologię dla klastrów. A badane – tymi samymi metodami - będą dwie, zupełnie różne grupy firm lotniczych. Pierwszy to oczywiście Dolina Lotnicza, a drugim jeden z największych na świecie Washington Aerospace Cluster, w którym wiodącą rolę odgrywa koncern Boeing.
Badania partycypacyjne
Najpierw były ankiety i wywiady z kluczowymi osobami, potem opracowanie danych statystycznych, a teraz badania partycypacyjne.
- Zebraliśmy grupę około 60 osób. To przedstawiciele zarówno dużych, średnich jak i małych firm lotniczych, oprócz tego reprezentanci instytucji otoczenia biznesu, uczelni, instytucji finansowych. A także instytucji spoza stowarzyszenia, ale także na co dzień współpracujących z firmami z klastra – mówi Grzegorz Pisarczyk. - Dzisiejsze warsztaty przeprowadzone zostały z wykorzystaniem metody Open Space Technology. To nie tradycyjna konferencja z ciągiem wystąpień, tylko sześć grup dyskusyjnych, a uczestnicy mogli się przemieszczać i wybrać ten temat, który ich interesował.
Pracujący w różnych, kilkuosobowych grupach uczestnicy warsztatów niezależnie od siebie za główne problemy uznawali wzmocnienie roli małych i średnich firm w klastrze (np. poprzez informację o zamówieniach itd.), współpracę z uczelniami, budowę platformy komunikacji.
W projekt zaangażowane są Wyższa Szkoła Zarządzania, firmy INNpuls i ResEco oraz University of Washington, który reprezentował profesor Zbigniew Bochniarz