Czy będzie podwyżka płacy minimalnej
W czwartek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie przygotowanego przez ekspertów Komisji Krajowej NSZZ Solidarność projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Fot. Solidarność
"Solidarność" zebrała pod obywatelskim projektem ponad 300 tys. podpisów. W Regionie Rzeszowskim (obejmującym byłe województwo rzeszowskie), zebrano 8729 podpisów.
- . Wiele rządów obiecywało przygotować harmonogram podwyższenia płacy minimalnej do 50 proc. średniego wynagrodzenia. Nikomu jakoś się to nie udało, stąd nasza inicjatywa - mówi Piotr Duda, przewodniczący Solidarności - Nie chcemy, aby płaca minimalna była uzależniona od widzimisię polityków, ale od wielkości PKB.
Pierwsze czytanie projektu ustawy obejmuje uzasadnienie projektu przez wnioskodawcę, debatę w sprawie ogólnych zasad projektu oraz pytania posłów i odpowiedzi wnioskodawcy. Pierwsze czytanie na posiedzeniu Sejmu kończy się skierowaniem projektu do komisji, chyba że Sejm w związku ze zgłoszonym wnioskiem odrzuci projekt w całości. Komisje, do których skierowany został projekt ustawy, przedstawiają wspólne sprawozdanie o projekcie.
Jak informuje Solidarność, celem projektu jest stopniowe podwyższanie minimalnego wynagrodzenia za pracę do wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w tempie zgodnym z tempem wzrostu gospodarczego. A dokładniej: wysokość minimalnego wynagrodzenia będzie ulegała szybszemu zwiększaniu w przypadku wzrostu PKB o co najmniej 3%, natomiast jeśli wzrost gospodarczy będzie niższy lub będzie miał wartość ujemną, minimalne wynagrodzenie będzie ustalane według dotychczas przyjętych zasad.
kar