Dwa tygodnie na wnioski o dopłaty
Rolnicy mają do 16 maja czas na złożenie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosków. Co prawda wnioski można będzie składać także po tym terminie tj. do 10 czerwca, jednak za każdy dzień opóźnienia stosowana jest redukcja płatności o 1% za każdy dzień spóźnienia.
Zmiany w zasadach przyznawania dopłat w stosunku do roku ubiegłego są niewielkie. Nie przysługuje już uzupełniająca płatność obszarowa do powierzchni upraw orzecha włoskiego i leszczyny. Na załącznikach graficznych należy zaznaczyć znajdujące się w obrębie działki rolnej drzewa będące pomnikami przyrody, rowy do 2 m szerokości oraz oczka wodne o łącznej powierzchni mniejszej niż 100m2 i opisać je jako OW. W ramach składanych wniosków obszarowych posiadacze bydła i owiec mają możliwość ubiegania się o dodatkową płatność do posiadanych zwierząt, w przypadku gdy rolnik w dniu 31 maja danego roku posiada:
- nie więcej niż 10 krów w wieku co najmniej 36 miesięcy, co potwierdza wpis do rejestru zwierząt gospodarskich,
- posiada co najmniej 10 owiec w wieku co najmniej 12 miesięcy, co potwierdza wpis do rejestru zwierząt gospodarskich.
W przypadku, gdy rolnik ubiega się o przyznanie płatności do krów i owiec, przy wypełnianiu wniosku fakt posiadania w/w zwierząt potwierdza paszportami, na podstawie których do wniosku dołącza się Informację o numerach identyfikacyjnych krów lub owiec, do których rolnik ubiega się o płatność.
Ponadto rolnicy dodatkowo mają możliwość uzyskania dodatkowych płatności z tytułu programu rolnośrodowiskowego. W tym roku będą dostępne następujące pakiety:
- rolnictwo zrównoważone 360zł/ha
- ekologia 260 – 1800 zł /ha
- łąki ekstensywne 500 zł/ha (tylko w Natura 2000)
- pakiety przyrodnicze 800 lub 1200 zł/ha,
- pakiety przyrodnicze położone na Natura 2000 stawka 840 – 1390z/ha
- ochrona gleb i wód 330 – 420 zł/ha, w przypadku gruntów położonych na obszarach zagrożonych erozją wodną 458 – 750 zł/ha,
- zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie 800zł/ha, w tym sady tradycyjne 840 zł/ 0,40 ha
- zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie 320 lub 570 lub 1500 zł/szt.
W dalszym ciągu obowiązuje rolników, ubiegających się o płatności obszarowe przestrzeganie zasad wzajemnej zgodności. Są to zagadnienia z zakresu ochrony środowiska, identyfikacja i rejestracja zwierząt oraz obowiązujące od 2011 zdrowie publiczne, zdrowotność zwierząt i zdrowotność roślin.
Opr. ac