Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Szybki internet przyczynia się do wzrostu gospodarczego

Opublikowano: 2014-06-03 10:33:08, przez: admin, w kategorii: Biznes

PODKARPACKIE. Powstaje Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej.

Haker zablokował stronę internetową rzeszowskiej firmy

 

We wszystkich pięciu województwach Polski Wschodniej prowadzony jest projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. W województwie warmińsko-mazurskim oraz na Podkarpaciu wykonawcą w trybie DBO jest firma Hawe.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

- Oba te projekty są na poziomie 0,5 mld zł netto i dotyczą budowy 2 tys. kilometrów sieci światłowodowej i dystrybucyjnej. Jest także później możliwość realizacji przyłączeń na tych terenach, które objęte są interwencją – mówi Krzysztof Witoń, prezes Hawe S.A.

Inwestycje finansowane w 85 proc. przez Unię Europejską (Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej), 10 proc. wykłada Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, a pozostałą część zapewnia dane województwo.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Finansowanie publiczne zdaniem prezesa Hawe jest potrzebne, bo na niektórych obszarach budowa infrastruktury jest nieopłacalna dla przedsiębiorców. Unijne dotacje mają służyć zwiększeniu spójności terytorialnej i społecznej.

Według zagranicznych analiz, wzrost penetracji sieci szerokopasmowych w ostatniej mili (FTTH – Fiber To The Home) o 10 punktów procentowych przekłada się na dodatkowy 1 punkt procentowy wzrostu PKB. Z tego względu budowa sieci dostępowej jest obecnie priorytetem w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020. Realizowane przez Hawe projekty dla Warmii i Mazur oraz Podkarpacia w systemie zaprojektuj-wybuduj-operuj mają być oddane do użytku w 2015 r.

Newseria, ac