Szkolenia – jak zarabiać na produktach regionalnych i tradycyjnych
PODKARPACKIE. Zainteresowanie konsumentów produktami lokalnymi, regionalnymi i tradycyjnymi rośnie. Urząd Marszałkowski i Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale przygotowują producentów zainteresowanych rozwijaniem produkcji.
W ub. tygodniu w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej, producenci spotkali się na seminarium zatytułowanym „Sprzedaż bezpośrednia produktów regionalnych i tradycyjnych jako ważny czynnik rozwoju przedsiębiorczości oraz podniesienia konkurencyjności gospodarstw rolnych i agroturystycznych”. Gościem był wicemarszałek Lucjan Kuźniar.
- Dzięki organizowanym szkoleniom chcemy zapoznać uczestników z uwarunkowaniami prowadzenia form sprzedaży bezpośredniej produktów rolno – spożywczych. Może to być ważny czynnik rozwoju przedsiębiorczości na wsi - mówił wicemarszałek Lucjan Kuźniar. - Jest to także okazja do zaprezentowania możliwości innowacyjnego podejścia do dziedzictwa kulinarnego, które pomoże w funkcjonowaniu rynku lokalnych produktów wysokiej jakości oraz wzrostu konkurencyjności oferty agroturystycznej. W nowym okresie programowania PROW na lata 2014-2020 mają być znacznie zwiększone środki na tego typu działania. Podkarpacie ma duże możliwości rozwoju i promocji produktów tradycyjnych i lokalnych, tak w skali kraju jak i UE.
Podobne szkolenia prowadzone są na terenie 20 powiatów województwa podkarpackiego – w ramach Planu Działania dla Sekretariatu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Województwie Podkarpackim. Głównym celem szkoleń jest zachęcenie producentów żywności oraz tych, którzy planują rozpocząć działalność tego typu, do szerszego zainteresowania się możliwościami, jakie stwarza ta sfera gospodarki.