Prawo i Sprawiedliwość o edukacji w Rzeszowie
RZESZÓW. Propozycje usprawnienia edukacji.
Waldemar Szumny. Fot. Adam Cyło
We wtorek odbędzie się sesja nadzwyczajna Rady Miasta Rzeszowa, a na niej mowa będzie o stanie edukacji. Ponad tydzień temu odbyła się w debata na temat edukacji w Rzeszowie. Już po niej pojawiły się nowe zestawienia i rankingi.
- Patrząc na edukację w Rzeszowie, w mieście wojewódzkim można powiedzieć nie jest źle, jest bardzo źle – uważa Waldemar Szumny radny Prawa i Sprawiedliwości. - Na debacie mówiliśmy o rankingu pisma „Perspektywy” oraz Fitch Rating na temat niskiego finansowania edukacji w Rzeszowie.
Jak przypomina radny Szumny, firma ratingowa Fitch Rating zwróciła uwagę, że w Rzeszowie przeznacza się rekordowo niską sume na edukację
Z kolei Instytut Badań Edukacyjnych (przy MEN) opracowął dane na lata 2012-2013 dotyczące edukacyjnej wartości dodanej, która pokazuje jaką efektywność kształcenia oferuje szkoła na wejściu i wyjściu. Na 70 ujętych miast jest m.in. Jasło, ale nie ma Rzeszowa.
- Co tam jest robione, czego my nie stosujemy? – pyta retorycznie Waldemar Szumny. - Nasz klub proponuje otwartą ofert oświatową. Proponujemy cztery punkty, które tworzą łańcuch, powiązane ze sobą. Umożliwi poprawę sytuacji.
Te punkty to:
- środki finansowe. Waldemar Szumny zapowiedział, iż bedzie rozmawiał w sprawie środków, ma już pewne propozycje;
- motywacja uczniów, np. stypendia, konkursy;
- większe uspołecznienie np. rada oświatowa- organ powoływany przez radę miasta, rada szkoły (nie mylić z radą rodziców, bo oni będą z klucza, uczniów);
- zwiększenie samodzielności dyrektorów;
- sieć szkół – koordynacja to pozwoli lokować nowe szkoły w odpowiednich miejscach.
- System działa w obydwie strony. Musi być to powiązane.
Wśród pomysłów, o których mówił radny PiS są zmniejszenie liczebności klas, autorskie kształcenie nauczycieli, lekcje wyjazdowe, diagnozowania, modyfikacja programu nauczania, dobór kadry, itd.
ac