Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów-Dworzysko będzie większy i szybciej zbudowany

Opublikowano: 2014-01-23 14:15:57, przez: admin, w kategorii: Inwestycje

RZESZÓW. Są już firmy poważnie zainteresowane umieszczeniem swoich zakładów na budowanym przez powiat rzeszowski Parku Naukowo-Technologiczny Rzeszów-Dworzysko.

Park DworzyskoPark DworzyskoPark DworzyskoPark Dworzysko
Park DworzyskoPark DworzyskoPark DworzyskoPark Dworzysko
Park Dworzysko

 

Powiat rzeszowski prowadzi projekt Park Naukowo-Technologiczny Dworzysko (na terenie Przybyszówki, od niedawna dzielnica Rzeszowa). Projekt dofinansowany z unijnego Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Jego wartość to 78 milionów złotych. Od maja 2013 roku trwa uzbrajanie 60 hektarowej działki. Wykonawcą jest konsorcjum Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych S. A. w Krośnie i Rejon Budowy Dróg i Mostów w Krośnie.

Jednak po przetargu na uzbrojenie zostało 22 mln zł oszczędności. Powiat postanowił za tę kwotę uzbroić kolejny teren. Chodzi o 25 hektarów już za torami, we wsi Pogwizdów Nowy (gmina Głogów Małopolski). Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju 19 grudnia zgodziło się na wykorzystanie oszczędności poprzetargowych, na ten cel.

– Chcemy pozwolenie na budowę uzyskać do listopada, w grudniu ogłosić przetarg, a realizacja zajęłaby pięć miesięcy – mówi Waldemar Pijar, koordynator projektu. - Wszystko zakończyłoby się w sierpniu 2015 roku. Tam będzie znacznie mniej infrastruktury, tylko dwie drogi wewnętrzne, więc prace powinny potrwać krócej.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Prace przy uzbrajaniu przebiegają bez problemów.

- Zadowoleni jesteśmy z wykonawców, zaawansowanie wykracza poza harmonogram czasowy, uda się skrócić termin oddania z września 2014 na czerwiec 2014 – mówi Józef Jodłowski, starosta rzeszowski. - Do końca roku moglibyśmy przekazywać działki inwestorom.

Zaawansowanie inwestycji sięga 70 proc., do wydania zostało jeszcze 10 mln zł.

W lipcu może dojść do sprzedaży pierwszych działek, dla dwóch już rezerwujemy działki. A jeszcze nie było promocji. Zainteresowanymi są jedna firma zagraniczna oraz kilka krajowych, w tym rzeszowskie.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

W kwietniu rozpocznie się też promocja projektu w mediach biznesowych. Powstanie też nowa strona internetowa projektu z wirtualnym układem sieci.

W Parku Rzeszów-Dworzysko powstanie też za 4,5 mln zł farma ogniw fotowoltaicznych (też powiatowa inwestycja w ramach projektu).

- Szacowany roczny przychód z tytułu jej prowadzenia to 800 tys. do 1 mln zł - mówi Waldemar Pijar. - Nie chodzi jednak o zarabianie. Robimy to, by sprzedaną energię zamienić na obniżki rachunków za prąd dla inwestorów

W tej sprawie były wątpliwości, czy powiat może to robić, ale zostały rozwiane.