Punkt Kontaktowy dla klastrów w Rzeszowie
RZESZÓW. Usługi dla klastrów w ramach projektu ClusterCOOP.
Urząd Miasta Rzeszowa od kilku miesięcy współprowadzi z zagranicznymi partnerami projekt ClusterCOOP, zakładający internacjonalizację klastrów, czyli ich wyjście poza jeden kraj.
Jednym z zadań projektu jest utworzenie w krajach partnerskich (Czechy, Polska, Słowacja, Węgry, Włochy) Punktów Kontaktowych, wspierających funkcjonujące klastry w rozwoju i nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych.
W Polsce, Punkt Kontaktowy funkcjonuje w Rzeszowie, przy firmie doradczo-szkoleniowej INNPuls – podwykonawcy Urzędu Miasta. Kadra firmy ma doświadczenie w inicjowaniu i zarządzaniu inicjatywami klastrowymi (m.in. Dolina Lotnicza, Poligen, Kraina Podkarpacie).
- Na początku działności punktu przeanalizowaliśmy wszystkie klastry w Polsce i wybraliśmy 184 z nich, które prowadzą aktywną działalność – mówi Michał Pilecki z INNPuls. - Pozostajemy z nimi w kontakcie, np. przesyłamy informacje dotyczące możliwości wsparcia, konkursów, wydarzeń dotyczących klastrów w Polsce i krajach partnerskich, itd.
Dzięki punktowi podkarpackie klastry brały udział w zagranicznych spotkaniach z klastrami z podobnych sektorów, z uczelniami i innymi partnerami. Ale pubkt kontaktowy świadczy usługi dla klastrów z calego kraju, i pod tym względem jest prawdopodobnie jedyną tego typu placówką.
Poza usługami informacyjnymi, klastry mogą skorzystać też z doradztwa (m.in. przy nawiązywaniu kontaktów z zagranicą, doradztwo w rozwoju itp.) oraz z usług promocyjnych (m.in. promocja klastrów funkcjonujących w krajach partnerskich, promowanie najlepszych przykładów, itp.).
W działaniach Punktu Kontaktowego pomaga powstały w ramach projektu portal Wirtualna Platforma Interaktywna (www.clustercoop.eu), zawierający m.in. mapę klastrów w Europie Centralnej, profile zarejestrowanych klastrów, kalendarz wydarzeń, potencjalne źródła finansowania, klaster miesiąca itp.
Rzeszowski Punkt Kontaktowy działał będzie również po zakończeniu realizacji projektu ClusterCOOP, co najmniej do marca 2018 roku.
Partnerzy to Ministerstwo Gospodarki Narodowej Węgier (partner wiodący), Ministerstwo Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej, Węgierskie Centrum Rozwoju Gospodarczego MAG (odpowiednik polskiej PARP) Ministerstwo Gospodarki Republiki Słowackiej, Słowacka Agencja Innowacji i Energetyki, Agencja Rozwoju Gospodarczego i Inwestycji - CzechInvest, VDI/VDE Innowacje + Technologia GmbH z Niemiec, Samorząd Regionu Piemont, Uniwersytet w Ljubljanie, Miasto Rzeszów.
Projekt finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Europa Środkowa.
Czytaj też Międzynarodowa konferencja o klastrach w Rzeszowie
ac